fot. pixabay.com

Wolontariusze wspierają seniorów

Blisko cztery tysiące wolontariuszy zadeklarowało chęć pomocy seniorom w ramach akcji „Wspieraj Seniora”.

W sobotę została uruchomiona specjalna infolinia dla seniorów. Osoby powyżej 70. roku życia dzwoniąc pod numer: 22-505-11-11, mogą prosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które w wyniku obostrzeń będą utrudnione. Seniorzy uzyskają wsparcie m.in. przy zrobieniu i dostarczeniu zakupów, a usługa, z wyjątkiem wartości zakupów, będzie bezpłatna.

Dane kontaktowe osoby potrzebującej pomocy trafią do właściwego terytorialnie ośrodka pomocy społecznej, który skontaktuje się z osobą zainteresowaną w celu ustalenia zakresu pomocy. W tę formę wsparcia będą zaangażowani również wolontariusze i organizacje pozarządowe, Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze. Rejestr seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu, będą prowadzić gminy. Samorząd będzie mógł skorzystać z dofinansowania z budżetu państwa na zorganizowanie usług wsparcia.

Do tej pory za pomocą infolinii zarejestrowano już blisko 5,5 tysiąca zgłoszeń od seniorów, którzy chętnie korzystają z bezpiecznego rozwiązania.

TV Trwam News

drukuj