flickr.com

Wojska amerykańskie i innych państw NATO zostaną wycofane z Afganistanu

Stany Zjednoczone i NATO podjęły decyzję o wycofaniu wojsk z Afganistanu. Amerykanie chcą zakończyć proces do 11 września. Natomiast państwa sojusznicze uzgodniły, że wycofywanie żołnierzy rozpocznie się przed 1 maja.

To ważny moment dla Amerykanów i jego sojuszników z NATO.

Prawie 20 lat temu, po ataku na Stany Zjednoczone 11 września, razem udaliśmy się do Afganistanu, aby rozprawić się z tymi, którzy nas zaatakowali i upewnić się, że Afganistan nie stanie się ponownie rajem dla terrorystów, którzy mogliby zaatakować każdego z nas – mówił Antony Blinken.

Teraz, jak podkreślił prezydent USA – Joe Biden, przyszedł czas, by amerykańskich  żołnierzy sprowadzić z powrotem do kraju.

– Po ścisłych konsultacjach z naszymi sojusznikami i partnerami, doszedłem do wniosku, że czas zakończyć najdłuższą wojnę w Ameryce. Nadszedł czas, aby wojska amerykańskie wróciły do domu – stwierdził Joe Biden.

Amerykańskie wojska miały opuścić kraj do 1 maja. Taką decyzję podjął poprzedni prezydent Donald Trump. Decyzją prezydenta Joe Bidena ten termin został zmieniony.  Proces wycofywania wojsk rozpocznie się w maju i być może zakończy się przed wrześniem. Datą graniczną jest 11 września, czyli dwudziesta rocznica zamachów na Nowy Jork i Pentagon z 2001 roku.

 – Nie będziemy się spieszyć do wyjścia. Zrobimy to odpowiedzialnie i bezpiecznie. A talibowie powinni wiedzieć, że jeśli nas zaatakują podczas wycofywania, będziemy bronić siebie i naszych partnerów – poinformował Joe Biden.

Decyzja o tym, że amerykańskie wojska zaczną nieco wcześniej opuszczać Afganistan, nie jest wielkim zaskoczeniem – ocenił dr Radosław Tyślewicz z Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej.

Amerykanie wycofują się – w związku z tym kraje sojusznicze, także Polska, nie wystawia bądź zredukowała ilość personelu, jaką wysyła na misję szkoleniową do Afganistanu. To wiadomo od kilku miesięcy – powiedział dr Radosław Tyślewicz.

Decyzję o wycofaniu wojsk z Afganistanu podjęło również NATO. Państwa sojusznicze uzgodniły, iż wycofywanie sił Sojuszu z Afganistanu rozpocznie się przed 1 maja. Obecnie przebywa tam ok. 7000 żołnierzy spoza USA, głównie z krajów NATO, ale także z Australii, Nowej Zelandii i Gruzji. Siły amerykańskie liczą 2500 żołnierzy.

TV Trwam News

drukuj