fot. twitter.com/wojewodaCzarnek

Wojewoda lubelski: Pierwsza pomoc dla poszkodowanych w gminie Wojciechów w tym tygodniu

Pierwsza rządowa pomoc finansowa dla mieszkańców poszkodowanych na skutek trąby powietrznej, która przeszła w gminie Wojciechów (Lubelskie) trafi do nich jeszcze w tym tygodniu – zapowiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Wojewoda odwiedził dziś wieś Stasin, gdzie we wtorek trąba powietrzna wyrządziła największe szkody.

„Pierwsza standardowa pomoc, która wynika z procedur, czyli do 6 tys. zł i do 20 tys. zł na budynki mieszkalne w tych największych zniszczeniach trafi do wójta i do mieszkańców jeszcze w tym tygodniu” – powiedział Przemysław Czarnek.

Wojewoda powiedział, że według aktualnych szacunków w całej gminie uszkodzonych jest 90 budynków, z czego 29 to budynki mieszkalne. Na większości jest uszkodzony dach, w kilku przypadkach dach został całkowicie zerwany.

„Wszystkie są zabezpieczone” – zaznaczył wojewoda.

Przemysław Czarnek powiedział, że jeszcze dziś wójt gminy Wojciechów przekaże do wojewody pismo z szacunkami start. Jak tłumaczył w odpowiedzi na to pismo jeszcze dziś lub jutro rano podejmie działania, aby „w czwartek, najdalej w piątek pieniądze trafiały do wójta, do gminy i były rozdysponowane wśród mieszkańców”.

Wójt gminy Wojciechów Artur Markowski powiedział, że w gminie cały czas pracuje komisja szacująca straty.

„Wstępne szacunki to ja myślę, że to będzie co najmniej około miliona zł. Są zniszczone maszyny rolnicze, ciągniki, w zawalonych garażach, budynkach gospodarczych, zerwane dachy na czterech budynkach, a na dwudziestu paru są dość poważne uszkodzenia” – powiedział wójt.

Trąba powietrzna przeszła przez gminę Wojciechów we wtorek około południa. Wichura zrywała dachy, linie energetyczne, łamała drzewa. Największe straty są w miejscowościach Stasin i Palikije Pierwsze

PAP/RIRM

drukuj