fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

„Wodorowa jesień”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje zakup 20 autobusów wodorowych dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Polska jest piątym producentem wodoru na świecie, trzecim w Unii Europejskiej. Dziś wodór jest obecny w Polsce głównie jako pierwiastek do syntezy chemicznej, do produkcji amoniaku i nawozów sztucznych.

– A my go chcemy wyprowadzić z jego dotychczasowej roli w zupełnie nowe obszary, nadać mu nowe funkcjonalności – zapowiedział prof. Maciej Chorowski,  prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Najbliższe miesiące rząd określa jako „jesień wodorową”. Przed tygodniem podpisany został list intencyjny o utworzeniu Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Teraz między NFOŚiGW a Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią podpisane zostało porozumienie o dofinansowaniu do zakupu 20 wodorowych autobusów miejskich.

– Mam nadzieję, że ta drobna jaskółka uczyni prawdziwą wiosnę i dzięki temu projektowi będzie możliwe przejście do dalszych kroków i tworzenie pewnego łańcucha produktów i usług związanych z gospodarką wodorową – podkreślił Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Na terenie metropolii jeździ dziś co najmniej 1500 autobusów. 20 autobusów wodorowych to niewielki procent, ale krok w stronę bezemisyjności, budowania infrastruktury i wypracowania właściwych standardów.

–  Nie było tak dużego przedsięwzięcia, jeśli chodzi o dofinansowanie autobusów wodorowych – wskazał Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

W sprawie bezemisyjnego transportu Polska nie powiedziała ostatniego słowa.

– My chcemy przeznaczyć na bezemisyjny transport publiczny i indywidualny kwotę niespełna 5 mld zł do roku 2030 – wskazał prof. Maciej Chorowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kolejne projekty wodorowe mają skierować całą dotychczas obecną w Polsce bazę związaną z wodorem na tory nowej gospodarki, która z kolei poprowadzi kraj w stronę bardziej zielonej energii i neutralności klimatycznej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl