Wkroczenie polskich oddziałów 2 Korpusu Polskiego do Bolonii: żołnierze 5 Kresowej Dywizji Piechoty witani przez ludność. Fot. NAC

Włochy: uroczyste obchody 79. rocznicy wyzwolenia Bolonii i hołd dla 2. Korpusu Polskiego

W Bolonii odbyły się w niedzielę włosko-polskie uroczystości w 79. rocznicę wyzwolenia miast, w trakcie których oddano hołd żołnierzom 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. To oni pierwsi weszli do miasta rankiem 21 kwietnia 1945 roku.

W czasie rocznicowych ceremonii przypominano o fundamentalnym wkładzie polskich żołnierzy generała Władysława Andersa w wyzwolenie miasta spod niemieckiej okupacji. Hołd oddał im burmistrz Bolonii, Matteo Lepore, w trakcie uroczystości złożenia wieńców pod tablicą pamiątkową na Piazza Nettuno. Pozdrawiając przedstawicieli polskiej dyplomacji i Polonii, Matteo Lepore przypomniał, że to Polacy przekroczyli pierwsi bramę miasta.

Konsul Paweł Krupka z Mediolanu mówił na Piazza Nettuno o heroizmie polskich żołnierzy, ich umiłowaniu wolności i duchu poświęcenia, czego dowiedli także pod Monte Cassino.

Wspólnocie polskiej dziękowano za pielęgnowanie pamięci historycznej.

Następnie polska i włoska delegacja z burmistrzem Bolonii złożyła wieniec przy Porta Maggiore przed tablicą upamiętniająca wejście polskich żołnierzy do miasta.

W południe Mszę świętą na Polskim Cmentarzu Wojennym, gdzie pochowanych jest ponad 1400 żołnierzy, odprawił rektor Polskiej Misji Katolickiej w Bolonii, ksiądz Tomasz Frączek.

Wieniec został złożony również na pobliskim cmentarzu Wspólnoty Brytyjskiej.

W rocznicowych uroczystościach uczestniczyli uczniowie polskiej szkoły z Bolonii, konsulowie honorowi Polski: w Bolonii, Pasquale Laurenzano, i w Turynie, Ulrico Leiss De Leimburg. Obecni byli Polacy mieszkający w Bolonii, Rawennie, Faenzy, Forli i Reggio Emilia.

„Mój wujek Feliks Dzieńkowski wyzwalał Bolonię. Przeszedł szlak bojowy, po wojnie trafił do Londynu. Dlatego tu jestem” – mówił Marek Konopko z Parmy.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl