fot. twitter.com/MON_GOV_PL

Włochy: Ścieżka edukacyjna szlakiem żołnierzy – zdobywców Monte Cassino

„Zdobądź Monte Cassino szlakiem żołnierzy Armii Andersa” – to hasło ścieżki edukacyjnej zainaugurowanej we wtorek, w 77. rocznicę bitwy o wzgórze. Została otwarta w Cassino z udziałem władz miasta i polskiej delegacji z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1394637600032440323

W ceremonii uczestniczyli też m.in. Anna Maria Anders – ambasador RP we Włoszech, Janusz Kotański – ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, Enzo Salera – burmistrz Cassino. Obecny był także Maciej Podczaski, dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego. To jego zespół jest pomysłodawcą budowy ścieżki i jej twórcą.

Licząca 12 kilometrów ścieżka edukacyjna wytyczona na zboczach Monte Cassino wiedzie historyczną drogą żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. Składa się na nią 12 tablic opisanych po polsku, włosku i angielsku. Przedstawia historię 2. Korpusu oraz jego walk, a zawarte informacje skierowane są także dla turystów odwiedzających na wzgórze. Celem inicjatywy jest to, jak zaznaczono, by móc podzielić się tą historią z przedstawicielami innych narodów.

Trasa biegnie z centrum Cassino przez Drogę Polskich Saperów, wzgórze Widmo, Gardziel, po strategiczne wzgórze 593, zwane Górą Ofiarną, zdobyte przez żołnierzy 3. Dywizji Strzelców Karpackich, gdzie stoi pomnik tej formacji.

Podkreślono, że instalacja ścieżki była możliwa dzięki przychylności i współpracy włoskich partnerów, czyli między innymi władz miasta Cassino. Inicjatywę objęli honorowym patronatem: minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz wicepremier Piotr Gliński, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

W centrum miasta na Piazza Miranda odsłonięto pierwszą tablicę na trasie ścieżki.

Minister Błaszczak powiedział tam, że ścieżka w atrakcyjnej, nowoczesnej formie upamiętnia bitwę o Monte Cassino.

„W ten sposób turyści z Polski i z całego świata, zwiedzając Monte Cassino, mogą umiejscowić w przestrzeni wszystkie epizody związane z bitwą” – zauważył szef MON.

Odczytany został także list od wicepremiera Piotra Glińskiego. Podkreślił on między innymi, że „bitwy z udziałem 2. Korpusu rozsławiły imię wojska polskiego na cały świat”. Przypomniał także wyzwolenie włoskich miast – Ankony i Bolonii.

„Boje żołnierzy generała Andersa, wysoko oceniane przez sojuszników, zadawały kłam propagandzie sowieckiej, głoszącej, że Polacy nie chcą bić się z Niemcami” – dodał Piotr Gliński.

Wicepremier zauważył, że gdy II wojna światowa skończyła się, żołnierze 2. Korpusu „odegrali ważną rolę w tworzeniu na emigracji Polski poza Polską, działając na rzecz przywrócenia Rzeczypospolitej i niepodległości”. Podziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tej, jak podkreślił, niezwykłej prezentacji.

Burmistrz Enzo Salera mówił, że miasto jest „dozgonnie wdzięczne narodowi polskiemu”. Z zadowoleniem odnotował, że to kolejna inicjatywa na rzecz zachowania pamięci o ofiarności Polaków i przelanej przez nich krwi na ziemi włoskiej.

„Dziękuję narodowi polskiemu” – powiedział na zakończenie burmistrz.

PAP

drukuj