fot. pixabay.com

Włochy: Najwięcej ekstremalnych zjawisk pogodowych w kraju notuje się w Rzymie

Rzym jest tym włoskim miastem, w którym najbardziej można odczuć zmiany klimatyczne. Rejon stolicy nawiedzają trąby powietrzne, powodzie i susza – podkreślono w raporcie Ligi Ochrony Środowiska (Legambiente). W ostatnim dziesięcioleciu padł rekord ekstremalnych zjawisk pogodowych.

W analizie dotyczącej ostatniej dekady wymieniono 56 skrajnych wydarzeń w Wiecznym Mieście. To między innymi 33 lokalne powodzie po gwałtownych ulewach i wystąpienie rzeki z brzegów, spowodowany tym paraliż ruchu i transportu publicznego, szkody w wyniku siedmiu trąb powietrznych, długotrwała i dotkliwa susza w 2018 roku, nadzwyczaj wysokie temperatury i huraganowy wiatr.

Tylko w tym roku pięć razy fragmenty miasta zostały zalane po intensywnych opadach deszczu.

„Do Rzymu należy krajowy rekord ekstremalnych zjawisk związanych ze zmianami klimatycznymi” – powiedział szef oddziału Ligi Ochrony Środowiska w regionie Lacjum, Roberto Scacchi.

Skutki tego to dziesiątki dni powodzi, blokada komunikacji, straty i zagrożenie dla ludzi.

W mieście, jak się zauważa, doszło do połączenia efektów zmian klimatycznych i jego odwiecznych problemów. Jednym z nich jest niewydolny system absorpcji wody deszczowej, także z powodu samowoli budowlanej na terenach zagrożenia hydrologicznego – twierdzą obrońcy środowiska.

Swój raport przedstawili do przeanalizowania nowym władzom Rzymu, na czele których w październiku stanął burmistrz Roberto Gualtieri.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl