fot. PAP/EPA

Włochy: D. Sassoli nie będzie ubiegał się o ponowny wybór na szefa PE

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o ponowny wybór na to stanowisko. „Nie chcę podzielić proeuropejskiej większości” – wyjaśnił w środę w wywiadzie dla włoskiego dziennika „Corriere della Sera”.

David Sassoli z socjaldemokratycznej grupy w Parlamencie Europejskim podkreślił w rozmowie z gazetą, że jest „zaangażowany na rzecz umocnienia koalicji”, która z Europejską Partią Ludową, liberałami i socjalistami „pozwoliła osiągnąć nadzwyczajne rezultaty”.

„Dziękuję za wiele zachęt, ale postanowiłem nie kandydować ponownie na stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Proeuropejski front ryzykowałby tym, że się podzieli, a to byłoby wbrew mojej historii, naszym przekonaniom, naszym bataliom” – napisał David Sassoli.

„Nie mogę na to pozwolić” – dodał włoski polityk, były dziennikarz telewizji RAI.

Na stanowisko szefa PE został wybrany w lipcu 2019 roku.

Po ostatnich wyborach do PE grupy EPL, Socjalistów i Demokratów oraz Odnowić Europę 3 lipca 2019 r. zawarły umowę, zgodnie z którą zobowiązały się do wyboru kandydata Socjalistów i Demokratów na przewodniczącego europarlamentu w pierwszej połowie kadencji parlamentarnej oraz kandydata z grupy EPL – w drugiej połowie.

Grupa EPL potwierdziła we wrześniu swoje zobowiązanie do przestrzegania tej umowy oraz wezwała inne grupy polityczne do honorowania jej „w tym samym duchu lojalnej współpracy, co w pierwszej połowie kadencji”.

Od pierwszych wyborów powszechnych do PE w 1979 r. szefa europarlamentu wyłania się na dwa i pół roku z możliwością ponownego wyboru. Podczas każdej kadencji parlamentarnej pierwsze wybory odbywają się zazwyczaj w lipcu, bezpośrednio po wyborze nowego składu Parlamentu, a drugie – dwa i pół roku później, w styczniu.

24 listopada maltańska europosłanka Roberta Metsola została kandydatką Grupy EPL na przewodniczącą PE.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl