Władze Muzeum IIWŚ: Prezydent Gdańska zawłaszczył Westerplatte i przeszkadza zbudować tam muzeum

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zawłaszczył Westerplatte i przeszkadza w budowie tam muzeum – podkreślają władze Muzeum II Wojny Światowej.

Dyrektor muzeum Karol Nawrocki złożył w Urzędzie Miejskim w Gdańsku pismo dotyczące przejęcia 9 ha miejskiego terenu. Chodzi o grunt na półwyspie Westerplatte wraz ze wzgórzem, na którym stoi Pomnik Obrońców Wybrzeża. Gdyby miasto nie chciało przekazać gruntów bezpłatnie, placówka zaoferowała za nie 2 mln zł.

Prezydent Adamowicz chce jednak przekazać działkę Muzeum Gdańska, które dopiero powstaje i nie jest gotowe do tworzenia nowej placówki. Przez 20 lat to miejsce jest zupełnie zaniedbane, a od kilku lat Muzeum Westerplatte, a teraz Muzeum II Wojny Światowej, dopełniając wszelkich formalności, stara się o teren i chce tam stworzyć prawdziwe muzeum. Jego władze wskazują, że prezydent Adamowicz przeszkadza nawet w rewitalizacji samego Westerplatte.

To nie pierwsze działania prezydenta Adamowicza na szkodę miasta i mieszkańców Gdańska – ocenił Andrzej Jaworski, były polityk PiS z Gdańska.

– To prezydent Gdańska oddał tereny w samym centrum miasta dla zagranicznej spółki, która dzisiaj buduje wielką galerię handlową, która jest koszmarem architektonicznym. Z drugiej strony sam przez tyle lat w żaden sposób nie umiejąc zagospodarować historycznymi terenami Westerplatte, nie chce pozwolić na to, aby Muzeum II Wojny Światowej, które ma wspaniałe pomysły i potrafi zadbać o nasze zabytki, mogło ten teren zagospodarować. Przywrócić mu blask, który spowoduje, że to miejsce będzie upamiętnione i będą do niego przyjeżdżali turyści – powiedział Andrzej Jaworski.

Muzeum II Wojny Światowej ma promesę od wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina na sfinansowanie placówki muzealnej na Westerplatte. Władze wskazują, że mają kilkanaście tysięcy eksponatów, 15 doskonałych naukowców w radzie muzeum, a także specjalistów i archeologów. Przeprowadzono już niezbędne badania m.in. archeologiczne. Na przeszkodzie stoi jednak prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl