fot. sxc.hu

Władze chcą zlikwidować szkołę w Grzybnie

Starosta śremski chce zlikwidować szkołę w Grzybnie. Według niego jej utrzymanie jest zbyt drogie. Na likwidację szkoły nie zgadzają się nauczyciele, uczniowie i rodzice. Tłumaczą, że szkoła ma wieloletnią tradycję. Rada powiatu o przyszłości placówki zadecyduje 30 stycznia.

O planach dotyczących likwidacji szkoły w Grzybnie uczniowie dowiedzieli się przed świętami Bożego Narodzenia. Informacja pojawiła się w lokalnej prasie.

Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie podkreśla, że szkoła szczyci się blisko 70-letnią tradycją. Placówka wyróżnia się też wysokim  poziomem kształcenia w zawodach rolniczych i okołorolniczych.

– Placówka kształci 169 uczniów w szkołach młodzieżowych, w technikum rolniczym, w technikum architektury krajobrazu i technikum hotelarskim – mówi Beata Maciejewska, wicedyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie.

Dodatkowo uczy się tu 300 słuchaczy w ramach różnych szkół dla dorosłych: liceum, szkoły policealnej czy kursów zawodowych. Uczniowie do Grzybna dojeżdżają m.in. ze Śremu, Dolska, Kórnika, Mosiny czy Czempinia.

– W tej szkole czuję się tak jakbym przychodził do drugiego domu. Z tego względu, że panuje tu rodzinna atmosfera – podkreśla Adrian Lis, jeden z uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie.

Tej atmosfery nie czuje jednak starosta śremski, który chce szkołę zlikwidować. Chodzi o pieniądze. Władze starostwa powiatowego uważają, że utrzymanie szkoły jest zbyt drogie, stąd pomysł przeniesienia uczniów do Śremu.

– Likwidacja miała polegać na tym, że uczniowie klas młodzieżowych mieli być przeniesieni do Zespołu Szkół Politechnicznych. Natomiast pozostałe kierunki czy licea dla dorosłych do pozostałych szkół śremskich – tłumaczy Beata Maciejewska.

Pomimo kilku prób, starosta śremski nie znalazł czasu, aby wytłumaczyć przed kamerą TV Trwam decyzji dotyczącej ewentualnej likwidacji szkoły. „Nie” dla likwidacji mówią nauczyciele, rodzice i uczniowie.

O przyszłości szkoły w Grzybnie dyskutowano już na dwóch spotkaniach. Pierwsze odbyło się tuż przed sylwestrem, drugie 9 stycznia.

– Rada rodziców poprosiła liderów ugrupowań po to, aby opowiedzieli się za albo przeciw szkole, którą chcą doprowadzić do likwidacji – informuje Zbigniew Świetlik, przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Śremie.

Chodziło o poznanie stanowisk poszczególnych ugrupowań politycznych. 30 stycznia ma dojść do głosowania nad uchwałą intencyjną w sprawie szkoły. Na razie poparcie szkole w Grzybnie zadeklarowali jedynie radni PiS-u i komitetu obywatelskiego.

– Pomimo tego, że nie mamy większości w radzie powiatu, mam nadzieję, że radnych z PiS-u poprą także radni z komitetu obywatelskiego oraz że uda nam się namówić kilku radnych z koalicji do tego, by odrzucić projekt uchwały dotyczący ewentualnej likwidacji  szkoły – stwierdza Robert Piątek wiceprzewodniczący rady powiatu w Śremie PiS.

Zamiar zamknięcia szkoły skrytykowała Izba Rolnicza w Śremie. Sprawą zainteresowali się też wielkopolscy posłowie.

TV Trwam News

drukuj