fot. TT/https://twitter.com/MKiS_GOV_PL/status/1442792844784250881/photo/1

Więźniowie sprzątają wysypiska – pilotażowy program NFOŚiGW likwidacji dzikich wysypisk

Więźniowie uprzątną nielegalne wysypisko śmieci w Czernikowie k. Torunia. Wszystko w ramach pilotażowego programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczącego likwidacji takich miejsc. Gmina z województwa kujawsko-pomorskiego otrzyma ponad pół miliona zł na  poradzenie sobie z problemem.

Wiceminister środowiska Jacek Ozdoba mówił we wtorek w Czernikowie, że wspólnie z posłem Mariuszem Kałużnym wyszedł z inicjatywą pomocy gminom, na ternie których znajdują się nielegalne wysypiska.

Te odpady przyjechały tutaj z całej Europy i problem jest zauważalny (…). Zalegają, ponieważ ktoś postanowił złamać prawo. Dzisiaj ta osoba już jest osobą skazaną, ale niestety nie było możliwości ściągnięcia środków finansowych na uprzątnięcie tego terenu, stąd moja inicjatywa i inicjatywa pana posła, aby w tego typu sytuacjach pomagać gminom, które nie są w stanie same sprzątnąć, przy okazji nie tylko przeznaczając na to środki finansowe, ale również możliwość pracy dla więźniów – wskazał polityk.

Wiceminister środowiska liczy na to, że nielegalne wysypisko śmieci w Czernikowie zniknie w przeciągu miesiąca. Polityk przypomniał, że obecnie toczą się prace nad nowelą przepisów dot. nielegalnego postepowania z odpadami. Projekt zakłada, że górna granica kary finansowej za przestępstwa środowiskowe wzrośnie do 10 mln złotych.

RIRM

drukuj