fot. twitter.com/MorawieckiM

Wierzchosławice: Prezydent A. Duda weźmie udział w uroczystościach z okazji 146. rocznicy urodzin W. Witosa

W małopolskich Wierzchosławicach odbędą się dziś uroczystości z okazji 146. rocznicy urodzin Wincentego Witosa, przywódcy ruchu ludowego i trzykrotnego premiera II RP.

W obchodach weźmie udział prezydent Andrzej Duda i unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Wydarzenie zainauguruje o godzinie 11.00 Msza św. sprawowana w miejscowym kościele parafialnym w intencji Ojczyzny i polskich rolników. W planie jest też złożenie kwiatów na grobie Wincentego Witosa i konferencja naukowa.

Przewodnicząca rolniczej „Solidarności” poseł Teresa Hałas podkreśla, że postać Wincentego Witosa jest dużym autorytetem dla Polaków.

– Analizując jego życie, jego działalność społeczno-polityczną, bo tak ją trzeba nazwać (trzykrotny premier), te różne zawirowania, bo też dużo się wycierpiał przez swoje poglądy i swoją działalność na rzecz Polski i Polaków, upodabnia się on w pewnym sensie w bardzo dużym stopniu do tych wszystkich działaczy Polski niepodległościowej, tych, którzy walczyli o wolne związki zawodowe w Polsce, tych naszych bohaterów, którzy często już odeszli, których dziedzictwo staramy się podnosić każdego dnia – wskazuje poseł Teresa Hałas.

W ubiegłego roku Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą Wincentego Witosa. Zaznaczono w niej, że był on wybitnym samorządowcem i parlamentarzystą, a niepodległość Polski była jego najważniejszym celem.

Tegoroczne uroczystości z okazji 146. rocznicy Wincentego Witosa patronatem objął prezydent Andrzej Duda. Patronat medialny sprawuje Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj