fot. pixabay.com

Wielkopolskie: Zlikwidowano ognisko ptasiej grypy koło Wolsztyna

Zakończyły się prace związane z likwidacją ogniska ptasiej grypy na fermie drobiu we Wroniawach w gminie Wolsztyn (Wielkopolskie). Wybitych zostało 924 tys. kur niosek.

Ognisko zostało potwierdzone 24 listopada. Następnego dnia podjęto działania związane z jego likwidacją. To 11. ognisko w Wielkopolsce.

Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu poinformował PAP w czwartek o zakończeniu prac związanych z likwidacją ogniska.

„Działania aktywnie wspierali żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. W minioną niedzielę została przeprowadzona dezynfekcja obiektu. W najbliższych dniach rozpocznie się szacowanie strat. Wojewoda wielkopolski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie powiatów wolsztyńskiego i grodziskiego” – podał Stube.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wolsztynie lek. wet. Dominika Kmet przekazała PAP w minionym tygodniu, że ognisko wirusa H5N8 we Wroniawach potwierdzono 24 listopada, po tym jak na fermie zaczęły padać ptaki.

„Za fermą biegnie kanał, niedaleko są również pola, na których bardzo często przesiadują gęsi i inne dzikie ptactwo” – wskazała.

Dodała, że wirusa do kurników mógł przenieść wiatr.

Ogniska grypy ptaków na fermie kur niosek we Wroniawach to 33. ognisko grypy ptaków w br. w Polsce i jednocześnie pierwsze w drugim półroczu tego roku. W pierwszym półroczu 2020 r. wyznaczono 32 ogniska tej choroby, przy czym ostatnie zostało stwierdzone 31 marca.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl