fot. wikipedia.org

Wielkopolskie: Wojsko Wielkopolskie 1919 – piknik historyczny w Wągrowcu

Rekonstruktorzy ugrupowań wojskowych, które przed 100 laty uczestniczyły w walkach o odzyskanie przez Polskę niepodległości pojawią się w niedzielę na pikniku historycznym w Wągrowcu (wielkopolskie). Zaprezentowana zostanie także m.in. replika samolotu FOKKER DVIII.

Okazją do organizacji pikniku jest 100. rocznica przybycia do Wągrowca gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego.

Jak przypomniał wągrowiecki magistrat, „to właśnie 16 października 1919 roku po powitaniu na dworcu, dowódca wojsk wielkopolskich udał się do tymczasowych koszar, w których przyjął od saperów przysięgę. I Batalion Saperów Wielkopolskich otrzymał w tym dniu chorągiew, ofiarowaną przez członkinie wągrowieckiego Czerwonego Krzyża, aby następnie pod tym sztandarem toczyć boje w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921”.

Podczas pikniku historycznego rekonstruktorzy ugrupowań wojskowych zaprezentują na dworcu PKP historyczny przyjazd gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego do Wągrowca. Następnie odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy przypominającej o tamtym wydarzeniu.

W programie pikniku znalazła się także prezentacja umundurowania i uzbrojenia saperów, piechoty i strzelców wielkopolskich. Miłośnicy historii będą mogli obejrzeć również specjalnie przygotowaną wystawę oraz wysłuchać prelekcji historycznej

W trakcie wydarzenia można będzie ponadto zobaczyć repliki samolotu FOKKER DVIII oraz wozu pancernego Erhard M17. Najmłodsi natomiast będą mogli wziąć udział w warsztatach budowania papierowych modeli samolotów.

Muzeum Regionalne w Wągrowcu przypomniało, że I Batalion Saperów Wielkopolskich został sformowany wkrótce po wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uczestnicząc w działaniach wojennych na froncie północnym powstania, przyczynił się do zdobycia niemieckiego pociągu pancernego pod Rynarzewem 17 lutego 1919 roku. Kilka miesięcy później saperzy zostali skoszarowani w Wągrowcu, w którym uzupełniano stan osobowy batalionu, prowadzono szkolenia i „wykuwano” kadry.

 

PAP

drukuj