fot. flickr.com

Wielkopolska korzysta na uszczelnieniu systemu podatkowego

Uszczelnienie systemu podatkowego, a przede wszystkim wzrost ściągalności podatku VAT sprawiły, że po wrześniu nadwyżka w budżecie państwa wynosiła 3 miliardy 800 milionów złotych. Najbardziej przedsiębiorczym regionem Polski jest Wielkopolska. Sprawdziliśmy, czy tu także odnotowano większe wpływy z podatków.

W Polsce liczba małych i średnich przedsiębiorstw w przeliczeniu na jednego mieszkańca należy do jednej z najniższych wśród państw Unii Europejskiej. Najwięcej firm zarejestrowanych jest w Wielkopolsce. Dominuje handel. Zwłaszcza ten hurtowy. Uszczelnienie systemu podatkowego sprawiło, że w tym roku zdecydowanie mniej osób kombinuje przy płaceniu podatków.

– Jeżeli chodzi o województwo wielkopolskie, możemy powiedzieć, że ta dynamika wzrostu wpływów podatkowych jest ogromna. Już na ten moment szacujemy, że w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego podatnicy wpłacili o ponad 3 miliardy 300 milionów złotych więcej do budżetu państwa – mówi Małgorzata Spychała z Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Większe wpływy dotyczą podatków PIT, CIT i VAT. Najwięcej pieniędzy odzyskano z tytułu podatku VAT. To efekt realizowanego przez rząd Prawa i Sprawiedliwości uszczelniania systemu podatkowego w naszym kraju.

Zupełnie inaczej było za rządów PO- PSL – przypomina Szymon Szynkowski, poseł PiS.

– Dzisiaj ocenia się, że ta luka VAT-owska mogła wynosić ok. 300 miliardów złotych, to jest ogromna suma. To jest suma, za którą można by sfinansować program „500+” przez 10 lat – podkreśla Szymon Szynkowski.

Od blisko roku trwa dokładniejsza kontrola podmiotów, które chcą zarejestrować działalność gospodarczą. Ograniczono tak zwaną karuzelę podatkową, czyli przepływ towarów między firmami działającymi w Unii i w Polsce. Zdecydowanie mniej osób decyduje się na wyłudzanie podatku VAT.

– Uszczelniony jest system, a więc trudniej jest dziś wyłudzić. A druga rzecz – myślę, że złodzieje zdają sobie sprawę, że skończył się czas tolerowania tego rodzaju praktyk – zaznacza Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.

Jednym z czynników, które spowodowały uszczelnienie systemu podatkowego było powołanie do życia Krajowej Administracji Skarbowej. W ciągu 12 miesięcy wykryła ona 30 łańcuchów firm, które wyłudzały VAT. W ten nielegalny proceder zaangażowanych mogło być nawet 300 podmiotów.

– Z jednej strony stworzyliśmy nowoczesną, efektywną administrację skarbową, która ma być przyjazna dla uczciwych podatników. Ale też ma być bardzo skuteczna, surowa wobec tych, którzy nas okradają, organizują się w grupy przestępcze i próbują robić olbrzymie straty na rzecz obywateli – podkreśla Marian Banaś szef Krajowej Administracji Skarbowej.

W ubiegłym roku w Wielkopolsce rozbito grupę przestępczą, która wyłudziła 150 milionów złotych nienależnego podatku. Do mniejszych zatrzymań dochodzi niemal codziennie.

– Podczas jednej z kontroli funkcjonariusze celno-skarbowi zatrzymali kierowcę ciężarówki. Okazało się, że pan był pod wpływem alkoholu. Przyznał się, że prowadził pojazd nie dysponując odpowiednimi dokumentami, bowiem zostały mu dożywotnio odebrane – mówi Małgorzata Spychała Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził też pakiet paliwowy. Stworzono wymóg, aby firmy tankujące benzynę w krajach Unii Europejskiej i chcące odliczać to w kosztach miały swoją siedzibę w Polsce.  Dodatkowo takie firmy muszą wpłacać zaliczkę na poczet przyszłego podatku należnego. Takie zapisy spowodowały, że również z tego tytułu do budżetu wpływa więcej pieniędzy z podatków.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj