Wielka Brytania: szef MSZ wzywa Iran do respektowania prawa

Boris Johnson, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, wezwał w poniedziałek Iran do respektowania prawa do pokojowego demonstrowania i wolności słowa w czasie gdy w Iranie, przez kolejny – już piąty dzień, trwają uliczne protesty.

Boris Johnson wezwał do podjęcia „poważnej debaty” na temat kwestii podnoszonych przez protestujących, które – jak napisał na Facebooku – są „uzasadnione i ważne”.

„Wielka Brytania uważnie przygląda się wydarzeniom w Iranie. Uważamy, że powinna toczyć się poważna debata na temat uzasadnionych i ważnych kwestii podnoszonych przez protestujących, i oczekujemy, że władze Iranu, przychylą się do tego” – napisał na Facebooku.

Jest to kolejny głos zaniepokojenia sytuacją w Iranie.

Wcześniej w poniedziałek państwowa telewizja irańska informowała, że w antyrządowych protestach zginęło 12 osób. Według telewizji „grupa uzbrojonych demonstrantów próbowała przejąć niektóre komisariaty i bazy wojskowe, ale napotkała na zdecydowany opór sił bezpieczeństwa”.

Także w poniedziałek, w mieście Nadżafabad w środkowym Iranie uczestnik antyrządowych protestów otworzył ogień do policjantów, zabijając jednego i raniąc trzech.

Reuters zwraca uwagę, że jest to pierwsza informacja o ofiarach wśród funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa Iranu od czasu, gdy w ubiegłym tygodniu rozpoczęły się antyrządowe demonstracje.

Antyrządowe demonstracje przeciwko bezrobociu, korupcji i podwyżkom cen podstawowych produktów, takich jak jajka czy drób rozpoczęły się w czwartek w Meszhedzie, drugim największym mieście kraju, ale wkrótce rozprzestrzeniły się na inne miasta w Iranie. W sobotę fala protestów dotarła do Teheranu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl