Wichury w Anglii i Walii oraz na zachodzie Francji

Wichury szaleją w poniedziałek w południowej Anglii, południowej Walii oraz na zachodzie i północnym zachodzie Francji. Na brytyjskiej wyspie Wight wiatr osiągnął prędkość 154 km na godzinę. Brytyjskie i francuskie władze apelują do mieszkańców o ostrożność.

Jak podaje BBC, w południowo-zachodniej Anglii i hrabstwie Gloucestershire prawie 5 tys. domów jest pozbawionych prądu.

Są zakłócenia w kursowaniu pociągów, niektóre promy kursujące przez kanał La Manche zostały odwołane. Władze apelują do kierowców, by zachowali ostrożność. Lotnisko Londyn-Gatwick ostrzegło pasażerów, że z powodu złych warunków pogodowych ich loty mogą zostać opóźnione.

Brytyjski serwis meteorologiczny Met Office wystosował pomarańczowe ostrzeżenia – drugie w trzystopniowej skali – i w związku z niesprzyjającą pogodą apeluje o gotowość do mieszkańców Walii, południowo-zachodniej i południowo-wschodniej Anglii oraz Londynu. Na wybrzeżu mogą wystąpić gigantyczne fale i może dojść do lokalnych podtopień.

Na południowym zachodzie Anglii wiatr może osiągnąć prędkość 128 km na godzinę, a wichury mogą dotrzeć do Bristolu i Cardiff. Wystosowano ok. 60 ostrzeżeń o spodziewanych powodziach w Anglii i Walii.

Z prognoz wynika, że sytuacja w Wielkiej Brytanii zacznie się uspokajać w poniedziałek po południu.

Na zachodzie i północnym zachodzie Francji wiatr osiągnął prędkość 139 km na godzinę. W Bretanii bez prądu jest 5 tys. gospodarstw domowych. W nocy strażacy interweniowali tam kilkadziesiąt razy, głównie z powodu powalonych drzew i słupów telefonicznych lub energetycznych.

Według francuskich służb meteorologicznych Meteo France wichury zakończą się w poniedziałek około godz. 20, ale wysokie fale mogą występować do wtorku wieczorem.

W związku z niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi w kilkunastu departamentach na zachodzie i północnym zachodzie Francji wprowadzono pomarańczowy alert, drugi w trzystopniowej skali.

W komunikacie francuski minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve wezwał „mieszkańców wybrzeży Atlantyku, okolic kanału La Manche i Morza Północnego do jak największej ostrożności”.

Według Meteo France wiatr „wywoła silne fale na wybrzeżu atlantyckim i na zachodzie kanału La Manche”. Fale mogą być „niezwykle wysokie”. Istnieje też ryzyko wzrostu poziomu morza, co grozi podtopieniami nadmorskich terenów.

PAP/RIRM

drukuj