Wiceszef „The Sun” oskarżony o korumpowanie urzędników

Zastępca redaktora naczelnego brytyjskiego dziennika bulwarowego „The Sun” Geoff Webster jest oskarżony o zatwierdzanie nielegalnych płatności na rzecz urzędników państwowych w zamian za otrzymywane od nich informacje – poinformowała prokuratura. 

Zarzuca mu się dwa przypadki współuczestnictwa w przestępstwie nadużycia funkcji publicznej poprzez zrealizowanie dwóch wypłat w łącznej kwocie 8 tys. funtów.

Pierwsze sądowe przesłuchanie Webstera wyznaczono na 26 marca. Jest on jedną z osób objętych prowadzonym przez londyńską policję metropolitalną śledztwem w sprawie nielegalnego opłacania funkcjonariuszy państwowych. W ramach tego śledztwa aresztowano około 60 ludzi.

Wchodząca w skład imperium medialnego Ruperta Murdocha spółka News International, która jest właścicielką „The Sun” poinformowała, iż Webster jest nadal pracownikiem tej gazety, ale na razie nie skomentowała stawianych mu zarzutów.

W ostatnim czasie wyszło na jaw, że wielu brytyjskich dziennikarzy, przeważnie z mediów podległych Murdochowi, goniąc za sensacją angażowało się we włamania do skrzynek poczty głosowej telefonii komórkowej, dawanie policjantom łapówek i inne nielegalne praktyki. Skłoniło to władze do działań na rzecz utworzenia nowego niezależnego organu, egzekwującego etyczne standardy rynku mediów.

Według komunikatu prokuratury Webster zatwierdził wypłacenie urzędnikowi państwowemu 6,5 tys. funtów za informacje, jakie przekazał dziennikarzowi „The Sun” w okresie od lipca 2010 roku do sierpnia 2011 roku. Ponadto w listopadzie 2010 roku zezwolił na zapłacenie 1,5 tys. funtów za informacje, otrzymane od innego funkcjonariusza publicznego. Tożsamości obu informatorów gazety nie ujawniono.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl