fot. PAP/EPA

Wicekanclerz i minister finansów Austrii złożył rezygnację

Wicekanclerz i minister finansów Austrii Michael Spindelegger zrezygnował dziś ze wszystkich funkcji rządowych, jak również ze stanowiska przewodniczącego współrządzącej konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej (OVP).

O decyzji tej 54-letni Spindelegger poinformował na doraźnie zwołanej konferencji prasowej w Wiedniu.

Spindelegger był w ostatnim czasie silnie krytykowany we własnej partii za opóźnianie tempa reformy podatkowej. Uzasadniając swe ustąpienie zaznaczył, że zdołał przeforsować sporne ze współrządzącymi socjaldemokratami punkty tej reformy, ale – jak to określił – również w OVP górę biorą obecnie osoby wskakujące do „populistycznego pociągu”.

„Gdy nie ma już współpracy, nadszedł moment na przekazanie steru” – powiedział Spindelegger. Dodał, że reforma podatkowa dałaby się w tej chwili przeprowadzić tylko przy pomocy nowych długów lub nowych podatków, co jest dla niego nie do przyjęcia.

Jak podkreślił, dane na temat zadłużenia państwa znane są wszystkim członkom rządu, szefom OVP w poszczególnych krajach związkowych i deputowanym. „Uczciwość wobec ludzi jest dla mnie szczególnie ważna” – zadeklarował.

Spindelegger nie zgodził się na stawianie pytań przez dziennikarzy i powiedział, że było to jego ostatnie wystąpienie przed mediami. Kwestia nowej obsady zajmowanych dotąd przez niego stanowisk pozostaje na razie otwarta.

Spindelegger był przewodniczącym OVP i wicekanclerzem od 2011 roku, a resort finansów objął w grudniu roku ubiegłego.

Kanclerz i przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPO) Werner Faymann został we wtorek wcześnie rano poinformowany przez Spindeleggera o jego ustąpieniu – oświadczyła rzeczniczka szefa rządu. Dodała, że Faymann wypowie się publicznie na ten temat po posiedzeniu rady ministrów, w którym Spindelegger nie bierze już udziału.

PAP

drukuj