fot. Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie

Wernisaż wystawy „Malarstwo światłoczułe”

Jeszcze tylko do końca sierpnia w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie można oglądać wystawę dzieł Czesława Jana Pyrgiesa. To malarstwo, które cechuje niebywała estetyka. Artysta osiągnął biegłość w trzech klasycznych technikach: oleju, akwareli i pastelu.

Czesław Jan Pyrgies urodził się 1953 roku. Swój warsztat artystyczny kształcił na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, nieustannie zgłębiając techniki malarstwa. Biegłość osiągnął w trzech klasycznych technikach: oleju, akwareli i pastelu. W Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie możemy oglądać wystawę jego prac zatytułowaną „Malarstwo światłoczułe”.

Spotykamy się tutaj z artystą dojrzałym, malarzem dojrzałym, świetnie przygotowanym do swojej roli poprzez studia. Odkrywamy niezwykłą rolę światła, którą próbuje nam ukazać artysta – powiedział ks. Jacek Kurzydło, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie.

To właśnie światło wprowadza duchowy wymiar do przedstawianej rzeczywistości. Malarz chciał w ten sposób ukazać obecność Boga w codziennym życiu. Wystawa prezentuje różnorodną tematykę, od architektury Krakowa, przez sceny religijne, aż po portrety, pejzaże i martwą naturę. Ta jak mówi sam malarz, jest mu szczególnie bliska.

W zasadzie maluję wszystko, bo wszystko jest piękne. Pan Bóg stworzył wszystko tak pięknie (…). Wszystkie teleskopy, które wędrują sobie w kosmos i pokazują wszechświat. Ten wszechświat jest po prostu cudowny, przewspaniały, myśmy do tej pory nie mieli pojęcia, jak to wygląda – mówił Czesław Jan Pyrgies.

Ekspozycję można oglądać do 31 sierpnia.

TV Trwam News

drukuj