fot. PAP/EPA

Wenezuela: prezydent chce listu gończego za byłą prokurator generalną

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro żąda międzynarodowego listu gończego za Luisą Ortegą Diaz, byłą prokurator generalną. W ubiegłym tygodniu uciekła ona z kraju; w Brazylii ma przedstawić dokumenty świadczące o korupcji Maduro.

Prokurator generalna Wenezueli, Lusia Ortega Diaz otwarcie krytykowała prezydenta Maduro. Rozpoczęła także śledztwo w sprawie śmieci 120 osób, które zginęły podczas antyrządowych manifestacji. Z początkiem sierpnia została zdymisjonowana.

Sąd Najwyższy, który jest kontrolowany przez tamtejszy rząd, powiadomił Diaz, że zostanie postawiona w stan oskarżenia. W ubiegłym tygodniu razem z mężem uciekła z kraju najpierw do Kolumbii, a z niej prosto do Brazylii. Tam przedstawić ma kompromitujące materiały o korupcyjnej działalności prezydenta Wenezueli. Wraz ze swymi współpracownikami miał przyjąć łapówkę w wysokości prawie stu milionów dolarów. Nicolas Maduro zażądał wydania międzynarodowego listu gończego za byłą prokurator. Jego zdaniem Diaz współpracowała z USA, aby zaszkodzić jego rządowi. Teraz wraz z mężem mają rzekomo uciekać przed wymiarem sprawiedliwości.

TV Trwam News/RIRM

drukuj