PAP/EPA

Wenezuela: N. Maduro oskarżył przywódcę opozycji o spisek w celu zamordowania go

Nicolas Maduro, lewicowy prezydent Wenezueli oskarżył w sobotę swego przeciwnika Juana Guaido, przywódcę opozycji, który ogłosił się tymczasowym prezydentem, o przygotowywanie spisku mającego na celu zamordowanie go. Nicolas Maduro zagroził Juanowi Guaido, że zostanie aresztowany.

,,Właśnie odkryliśmy plan diabelskiej marionetki (Juana Guaido – PAP), którym osobiście kieruje, zmierzający do zamordowania mnie” – powiedział Nicolas Maduro na wielotysięcznym wiecu jego zwolenników w Caracas.

,,Nie będziemy się wahać przed wysłaniem tych przestępców do więzienia” – dodał lewicowy prezydent Wenezueli.

Według Nicolasa Maduro ,,grupa terrorystów” składa się z członków partii Wola Ludu (Voluntad Popular), do której należy Juan Guaido.

Juana Guaido, jako prezydenta Wenezueli, uznało ok. 50 krajów, w tym USA.

Po upływie 2 miesięcy od czasu ogłoszenia się prezydentem, Wenezuela pogrążona jest w najgłębszym kryzysie politycznym i gospodarczym w swej historii. Gospodarka kraju znajduje się w zastoju, waluta nie ma praktycznie żadnej wartości, a w sklepach brakuje wszystkiego.

W sobotę zarówno Nicolas Maduro jak i Juan Guaido zwołali wiece swoich zwolenników. Na wiecu w stolicy Caracas Nicolas Maduro nawoływał do ,,walki z terroryzmem”, a Juan Guaido w mieście Barcelona (północny wschód Wenezueli) zapowiedział objazd kraju, który zakończy – jak zapowiedział – ,,w Miraflores”, czyli pałacu prezydenckim.

Według lewicowego prezydenta Wenezueli, Juan Guaido i jego prawa ręka Roberto Marrero podsycają akcje terrorystyczne ,,za pieniądze zablokowane przez sankcje amerykańskie”.

Władze w Caracas twierdzą, że Waszyngton zablokował ok. 30 mld dolarów należnych Wenezueli.

PAP/RIRM

drukuj