Węgry: zmiany w funkcjonowaniu organizacji pozarządowych

Rządząca na Węgrzech partia Fidesz złożyła w parlamencie projekt nowelizacji ustawy o organizacjach pozarządowych, które otrzymują fundusze z zagranicy. Nowe przepisy miałyby zobowiązywać je do rejestrowania się jako organizacje wspierane z zagranicy.

Organizacja, która była finansowana z zagranicy, powinna zgłosić ten fakt w sądzie w ciągu 15 dni. Za takie wsparcie nie uważa się jednak funduszy unijnych oraz takich, których roczna kwota była niższa niż 23 tysiące euro. Spod projektu zostały wyłączone organizacje o charakterze religijnym.

Wobec stowarzyszeń finansowanych z obcego kapitału stawiane są konkretne wymagania. Będą one musiały informować o tym na swojej stronie internetowej oraz w wydawanych publikacjach i materiałach prasowych. Niedopełnienie tego obowiązku będzie skutkować najpierw wezwaniem, potem grzywną, a ostatecznie likwidacją.

Według wnioskodawców zagraniczne grupy interesów starają się wykorzystać organizacje społeczeństwa obywatelskiego poprzez ich finansowanie. Węgierska partia rządząca chce w tej kwestii przejrzystości, stąd jej wniosek do parlamentu.

Według węgierskiego Stowarzyszenia na rzecz Prawa do Swobód projekt tak naprawdę ma służyć naznaczaniu organizacji działających niezależnie od rządu. Węgierskie władze temu zaprzeczają.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl