fot. flickr.com

Węgry: w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę program w tv M5

Całodniową emisję bloków programowych z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotował na niedzielę kanał telewizji węgierskiej M5 – poinformowała w czwartek dyrektorka M5 Beatrix Siklosi.

Jak zapowiedziała, widzowie będą mogli pogłębić wiedzę o polsko-węgierskich kontaktach kulturalnych, historycznych i społecznych. Do studia zostaną zaproszeni goście specjalizujący się w tej tematyce, będą też transmisje z obchodów Dnia Niepodległości w Polsce oraz informacje o obchodach na terenie Węgier.

Siklosi poinformowała, że polski prezydent Andrzej Duda z okazji rocznicy udzielił wywiadu kanałowi M5 i rozmowa ta także zostanie wyemitowana w niedzielę.

Od godz. 9.00 rano do 23.20 zostanie nadanych sześć bloków tematycznych poświęconych rocznicy, Polsce oraz stosunkom polsko-węgierskim. Będzie mowa o polskim filmie, teatrze, literaturze, historii i muzyce. Przedstawione zostaną sztandarowe postaci polskiej kultury, takie jak Andrzej Wajda czy Fryderyk Chopin.

Wśród gości zaproszonych do studia znajdzie się m.in. historyk Istvan Kovacs, specjalizujący się w stosunkach polsko-węgierskich.

Z myślą o młodszej widowni aktor prowadzący programy dla dzieci Balazs Gaspar wraz z grupą dzieci odwiedzi polskie miejsca pamięci w Budapeszcie, co połączone będzie z quizem wiedzy o wydarzeniach związanych z Polską.

Zostanie też przeprowadzona transmisja na żywo koncertu rocznicowego z Katowic. Wieczorem zostanie wyemitowany natomiast film Krzysztofa Zanussiego „Persona non grata”.

„Kontakty Polski i Węgier to nie tylko pamięć historyczna, ale także bardzo żywa więź kulturalna i społeczna, którą trzeba pielęgnować i rozwijać” – zaznaczyła Beatrix Siklosi.

PAP/RIRM

drukuj