fot. pixabay.com

Węgierski resort sprawiedliwości: Nie ma sygnałów ze strony Rady Europejskiej dotyczących odwołania naszej prezydencji

Rząd Węgier nie otrzymał żadnych sprzecznych sygnałów ze strony Rady Europejskiej w sprawie sprawowania prezydencji w Radzie UE w drugiej połowie 2024 roku – napisało Ministerstwo Sprawiedliwości Węgier w komunikacie cytowanym w czwartek przez telewizję ATV.

Resort „od roku aktywnie i intensywnie pracuje nad przygotowaniem Węgier do przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w drugiej połowie 2024 roku”. Jak poinformowało ministerstwo, organizowane są również prezentacje informacyjne dla ministrów i sekretarzy stanu, którzy będą zaangażowani w prezydencję.

Parlament Europejski przyjął na początku czerwca rezolucję wzywającą do odwołania przewodnictwa Węgier w Radzie UE, którą Budapeszt ma sprawować w drugiej połowie 2024 roku. Członkowie rządu Viktora Orbana utrzymują, że zdanie PE w tej sprawie nie ma znaczenia.

W cytowanym przez ATV komunikacie resort podkreślił, że prezydencja w Radzie UE nie jest prawem, lecz obowiązkiem.

W środę również premier Viktor Orban ogłosił, że Węgrzy rozpoczęły przygotowania do prezydencji w Radzie UE.

„Rozpoczęliśmy prace. Nie brakuje nam doświadczenia i przygotowania” – powiedział szef węgierskiego rządu.

Będzie to druga prezydencja za rządów Orbana, trwających nieprzerwanie od 2010 roku. Pierwsza miała miejsce w pierwszej połowie 2011 roku.

„To wyjątkowe w historii Unii Europejskiej, że w 2011 i w 2024 roku, ponad 12 lat później, ten sam rząd będzie sprawował rotacyjną prezydencję. Jest to wyjątkowa sytuacja na Węgrzech, które mają szczególne szczęście pod względem stabilności i ciągłości rządu i polityki” – napisało ministerstwo sprawiedliwości Węgier.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl