Foto: materiały prasowe

Węgierski koncern MOL może sprzedać część aktywów, by uzyskać zgodę KE na przejęcie stacji OMV w Słowenii

Węgierski koncern naftowo-gazowy MOL jest gotów sprzedać część swoich aktywów, aby uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie stacji benzynowych OMV w Słowenii – poinformowała we wtorek słoweńska agencja STA, powołując się na oświadczenie koncernu.

Nieoficjalnie gotowość sprzedaży części ze swoich 53 stacji w Słowenii przez MOL informowała w poniedziałek gazeta „Dnevnik”.

W 2021 r. MOL zakupił 92,25 proc. udziałów w OMV Slovenija za 301 mln euro, wcześniej posiadając już 7,75 procent.

„Komisja Europejska rozpoczęła kontrolę koncentracji w maju 2022 roku, stwierdzając we wstępnym dochodzeniu, że transakcja może doprowadzić do zmniejszenia konkurencji na słoweńskim rynku sprzedaży detalicznej paliw” – podała STA.

OMV Slovenija ze 120 stacjami jest drugim największym operatorem w kraju; na pierwszym miejscu z 318 stacjami jest grupa Petrol. Po transakcji z 2021 roku MOL ma w Słowenii 173 punkty dystrybucyjne.

Węgierski koncern posiada obecnie ponad dwa tys. stacji benzynowych pod różnymi markami w 10 krajach Europy Środkowej i Południowej, w tym na Węgrzech, w Chorwacji, w Czechach, Rumunii, Słowenii, na Słowacji, a także w Bośni i Hercegowinie, Serbii oraz Czarnogórze.

Pod koniec 2022 roku MOL przejął również – w ramach umowy z PKN Orlen – ponad 400 punktów dystrybucyjnych w Polsce, działających dotychczas pod marką Lotos. Porozumienie było związane z fuzją PKN Orlen i Grupy Lotos. W konsekwencji Orlen ma przejąć ponad 180 stacji na Węgrzech i na Słowacji.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl