Wchodzi w życie ustawa o kredycie hipotecznym

Dziś  wchodzi w życie ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym. Dzięki niej będzie można wziąć kredyt zabezpieczony hipoteką ustanowioną na domu lub mieszkaniu.

Właściciel zaciągając taki kredyt otrzyma pieniądze – jednorazowo lub w ratach – w zamian za to, że po jego śmierci bank przejmie mieszkanie lub odkupią je od niego spadkobiercy.

Z zasady odwrócona hipoteka jest przeznaczona dla seniorów, ale ustawa nie precyzuje minimalnego wieku osób, które mogą z niej skorzystać.

Poseł Wiesław Janczyk (szef sejmowej podkomisji ds. instytucji finansowych) mówi, że te regulacje były oczekiwane.

Jednak – jak zaznacza – rząd przykrywa poprzez te przepisy sytuację drastycznie małych świadczeń emerytalnych w naszym kraju.

– Pokazywanie że tym obszarem interesuje się państwo i zabiega o sytuację emerytów w taki sposób, że pozwoli im wyzbyć się majątku, żeby mogli kupić lekarstwa czy żywność. Jest to zainteresowanie niewystarczające, niewłaściwe, zbyt małe. Ono nie spełnia oczekiwań osób w podeszłym wieku. Tutaj brakuje dobrego systemu emerytalnego – powiedział poseł Wiesław Janczyk.  

Początkowo mogą być trudności w korzystaniu z odwróconego kredytu hipotecznego, ponieważ banki nie palą się do ich wprowadzania.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl