Ważą się losy Grecji

Niemiecki Bundestag zbierze się w środę na specjalnej sesji, by zdecydować o nowym pakiecie pożyczkowym dla Grecji. Deputowani będą musieli przerwać wakacje i wrócić do Berlina na głosowanie. Eurogrupa zaakceptowała trzeci program pożyczki dla Grecji. Trzyletni pakiet będzie wart maksymalnie 86 mld euro.

Procedura ratyfikacji programu pożyczkowego ma zakończyć się do 19 sierpnia, co pozwoli na wypłatę pierwszej części pieniędzy dla Aten.

– Teraz należy przekonać opinię publiczną w krajach członkowskich do decyzji i uzyskać niezbędne zgody parlamentu – powiedział Wolfgang Schäuble, minister finansów Niemiec.

Pierwsza rata ma wynieść do 26 mld euro, z czego 13 mld Grecja otrzyma już 20 sierpnia. 3 mld zostaną wypłacone we wrześniu i w październiku, zaś 10 mld euro trafi na wzmocnienie banków. Ta kwota zostanie ulokowana na specjalnym koncie w Luksemburgu. Na restrukturyzację banków przewidziano w sumie 25 mld euro.

– Zbyt długo, zbyt wiele czasu zostało zmarnowane, Francja od początku wykazywała zaangażowanie, dyspozycyjność i gotowość do pracy jako łącznik pomiędzy Grecją i innymi krajami europejskimi, aby pomóc prowadzić do jak najlepszego porozumienia – powiedział Michel Sapin, minister finansów Francji.

W zamian za kolejne pieniądze Grecja zobowiązała się do głębokich reform, co nie zachwyca Greków. Szef Europejskiego Mechanizmu Stabilności Klaus Regling poinformował, że Grecja będzie mieć 32 lata na spłatę pożyczek. Zdecydowana większość kwoty nowego programu pożyczkowego będzie pochodzić z funduszy Europejskiego Mechanizmu Stabilności.

– Wiele szczegółów porozumienia pewnie nie będzie znana do końca nikomu poza wąskim gronem osób, bo to byłoby niezbyt korzystne dla innych członków strefy euro, które mają kłopoty finansowe. W decyzje zostaną może kiedyś opublikowane – powiedział prof. Zdzisław Kordel z Katedry Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Gdańskiego.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy waha się czy angażować się we współkredytowanie Aten. Decyzje w tej sprawie podejmie w październiku. Szefowa Funduszu Christiane Lagarde chce usłyszeć wpierw opinię Rady Gubernatorów Funduszu.

– Miejmy nadzieję, że Grecy będą mogli skorzystać jak najlepiej z tej transakcji, zwiększając zdolność do reform i złagodzenia negatywnych konsekwencji, które z pewnością mają miejsce – powiedział Euclid Tsakalotos, minister finansów Grecji.

Niepewna wydaje się być pozycja premiera Ciprasa, który czeka na glosowanie w sprawie wotum zaufania dla rządu.

– Premier Cipras wydaje się być coraz bardziej spolegliwy wobec eurogrupy i wobec wszelkich wierzycieli gospodarki greckiej w związku z czym być może taki bunt się pojawi. Będzie on oczywiście skutkował tym, że premier Cipras nie otrzyma wotum zaufania – powiedział dr Marcin Halicki.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy widzi konieczność redukcji zadłużenia Grecji, bez której nie można mówić o dalszym zrównoważonym rozwoju.

TV Trwam News

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl