fot. Monika Bilska

Watykan nalega na powrót ks. abp. T. Kondrusiewicza na Białoruś

Watykan włączył się w sprawę metropolity mińsko-mohylewskiego ks. abp. Tadeusza Kondrusiewicza, któremu władze Białorusi nie zezwoliły na wjazd do kraju, i nalega na powrót duchownego do diecezji – oznajmił sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej ks. kard. Pietro Parolin.

„Nalegamy, by biskup mógł powrócić do swojej diecezji i nadal kierować swoimi wiernymi” – oświadczył ks. kard. Pietro Parolin, cytowany na stronie www.vaticannews.va.

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił przy tym, że Kościół zawsze powinien zachęcać do „dialogu, zgody i pokoju”.

Przypomniał, że w Mińsku był sekretarz ds. stosunków z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej ks. abp Paul Richard Gallagher, ale wyniki jego rozmów nie są jeszcze znane.

Podczas rozmów z nim przedstawiciele Białorusi ponowili zaproszenia dla papieża Franciszka do odwiedzenia tego kraju, ale plany nie zostały skonkretyzowane.

„Myślę, że to jedna z wizyt, które Ojciec Święty będzie rozpatrywać” – powiedział sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej.

31 sierpnia ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz, będący obywatelem Białorusi, nie został wpuszczony do kraju bez podania przyczyn.

Władze kościelne na Białorusi zauważyły wówczas, że zakazanie wjazdu do kraju własnemu obywatelowi jest niezgodne z prawem białoruskim, a działania władz uznano za „naciski na Kościół”.

Prezydent Alaksandr Łukaszenka oświadczył 1 września, że ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz „nagle wyjechał na konsultacje do Warszawy i otrzymał tam określone zadania”. Łukaszenka oznajmił również, że metropolita „trafił na listę osób z zakazem wjazdu, wspólną dla Rosji i Białorusi”.

W poniedziałek Państwowy Komitet Graniczny w piśmie skierowanym do ks. abp Tadeusza Kondrusiewicza przekazał, że jego paszport uznany został za nieważny.

PAP

drukuj