Warszawski IPN upamiętnił kobiety walczące o wolną Polskę w czasie II wojny światowej
Na warszawskim Skwerze Hoovera do 16 sierpnia można oglądać wystawę „Bohaterki wśród bohaterów”. Ekspozycja ukazuje losy ponad 20 kobiet działających w czasie II wojny światowej w konspiracji.
Wystawę przygotował warszawski oddział Instytutu Pamięci Narodowej w związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Dyrektor warszawskiego Oddziału IPN, Tomasz Łabuszewski, mówił, że ekspozycja ukazuje niezwykłe bohaterki.
– Mamy na tej wystawie kobiety, które służbę państwu zasygnalizowały w momencie odzyskiwania niepodległości i niewątpliwie były nauczycielkami dla kolejnego pokolenia, które reprezentuje cała reszta bohaterek tej wystawy. One znalazły swoją możliwość samorealizacji w ramach służby w strukturach konspiracji niepodległościowej, a szczególnie walcząc w Powstaniu Warszawskim – wskazał Tomasz Łabuszewski.
Doradca prezesa IPN, Jan Józef Kasprzyk, podkreślał, że wystawa przypomina o niezłomnej postawie kobiet walczących o wolność i niepodległość Polski.
– Uważały służbę RP zarówno w czasie pokoju, jak i przede wszystkim w czasie wojny za rzecz najświętszą. Niepodległość traktowały jako najcenniejszy dar. W czasie największej próby – okupacji niemieckiej i sowieckiej – wiedziały, że nie trzeba zadawać pytań po co, dlaczego, za ile, tylko trzeba poświęcić się, aby następne pokolenia mogły żyć w wolności – akcentował Jan Józef Kasprzyk.
1 sierpnia 1944 roku do Powstania Warszawskiego przystąpiło ponad siedem tysięcy kobiet – żołnierzy Armii Krajowej. W całym Powstaniu Warszawskim wzięło zaś udział ponad 12 tysięcy kobiet, co stanowiło około 20 procent ogółu walczących. Zginęło lub zostało zamordowanych przez Niemców 700-800 sanitariuszek. Poległo ponad 300 łączniczek.
RIRM