By DickDaniels (http://carolinabirds.org/) - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18785298

Warszawa: Zarząd Zieleni apeluje do kierowców o uwagę wz. z migracjami nurogęsi

O zachowanie ostrożności przez kierowców, głównie na ul. Myśliwieckiej i Czerniakowskiej, w związku z migracjami w kierunku Wisły samic nurogęsi z młodymi – zaapelował w sobotę stołeczny Zarząd Zieleni. Dodał, że „szczególną uwagę” należy zachować od kwietnia do czerwca.

 

„Wiosną w Parku Agrykola, będącym pod naszą opieką, można zobaczyć wyjątkowe kacze rodziny rzadkich w Polsce nurogęsi. Po opuszczeniu gniazda matki z małymi pokonują trudną drogę z Łazienek Królewskich, przez Kanał Piaseczyński i dwie ulice: Myśliwiecką i Czerniakowską, do Wisły” – napisał Zarząd Zieleni m.st. Warszawy w informacji zamieszczonej w sobotę na swym profilu „Zieleń Warszawska” na jednym z portali społecznościowych.

Jak przekazano, na przykład w środę nurogęś z siedmioma młodymi dotarła do Wisły, przechodząc m.in. przez dwie jezdnie z sześcioma pasami ruchu ul. Czerniakowskiej. Konieczne było wstrzymanie ruchu.

„Udało się to dzięki szybkiej interwencji i współpracy pracowników Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, Policji, Straży Miejskiej i mieszkańców zaangażowanych w ochronę ptaków” – zaznaczono.

„Apelujemy do kierowców o szczególną uwagę w okresie od kwietnia do czerwca na ul. Czerniakowskiej i Myśliwieckiej. Spacerowiczów prosimy o zachowanie bezpiecznego dystansu, by nie przepłoszyć migrujących ptaków, a właścicieli psów o wyprowadzanie swoich pupili na smyczy. Na małe nurogęsi i tak czyhają liczne zagrożenia, np. inne ptaki, więc warto im ułatwić tę wędrówkę” – zaapelował Zarząd Zieleni.

W informacji zaznaczono, że w sezonie migracji nurogęsi w Parku Agrykola codziennie jest sprawdzane, czy ptaki potrzebują pomocy w przejściu przez jezdnię, monitorowany jest też poziom wody w Kanale Piaseczyńskim.

„Od kwietnia do czerwca specjalnie go obniżamy, by nurogęsi mogły przepłynąć przepustem z zachodniej do wschodniej części kanału. We współpracy z Zarządem Dróg Miejskich wycięliśmy przejścia w murkach przy ul. Myśliwieckiej, żeby udrożnić dla wędrujących ptaków ten korytarz ekologiczny, z którego również korzystają” – dodał Zarząd Zieleni.

Jak przekazał Zarząd Zieleni w swym wpisie, nurogęś „jest przedmiotem ochrony obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły, jednak w Warszawie gniazduje prawie wyłącznie na terenie parku Łazienki Królewskie i ewentualnie okolic”.

„To sytuacja dosyć wyjątkowa, ponieważ nie jest to gatunek parkowy i w dodatku ptaki gnieżdżą się stosunkowo daleko od obecnego koryta Wisły” – wskazano.

„Nurogęsi gniazdują przede wszystkim w dziuplach drzew. Samice od razu po wykluciu młodych prowadzą nielotne pisklęta w stronę Wisły, m.in. z powodu małych możliwości zdobycia pokarmu w parkowych zbiornikach i kanałach. Nurogęsi żywią się głównie rybami” – przekazał Zarząd Zieleni.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl