PAP/Mateusz Marek

Warszawa: Uroczystości pogrzebowe płk Lidii Lwow-Eberle

W piątek w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe płk Lidii Lwow-Eberle – sanitariuszki Armii Krajowej i narzeczonej mjr Zygmunta Szendzielarza, ps. „Łupaszka”. Jej ciało spoczęło na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych RP.

Podczas uroczystości pogrzebowych głos zabrał premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że jako sanitariuszka płk Lidia Lwow-Eberle pokazała, iż jej praca służyła zachowaniu polskości i największych wartości.

Z kolei prezydent Andrzej Duda przypomniał przede wszystkim o zasługach pułkownik w walce o wolną Ojczyznę.

– Jestem tutaj po to, by podziękować za kilka spraw. Przede wszystkim dziękuję za wolną Polskę, która została wywalczona krwią Pani pułkownik oraz jej towarzyszy. (…) Być może nie byłoby walki późniejszych pokoleń, gdyby nie męstwo i bohaterstwo żołnierzy niezłomnych – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Płk. Lidia Lwow-Eberle urodziła się 14 listopada 1920 r. w Rosji. Uczestniczyła jako sanitariuszka i łączniczka w walkach przeciwko Niemcom i partyzantce sowieckiej.

Po wojnie i aresztowaniu przez UB została skazana na dożywocie. Więziona była w Fordonie oraz Inowrocławiu. W styczniu 1957 r. została zwolniona z odbywania kary.

Płk Lidia Lwow-Eberle zmarła 5 stycznia w wieku 100 lat. Była wielokrotnie odznaczana. Uhonorowano ją m.in. Krzyżem Walecznym, Krzyżem Armii Krajowej oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

RIRM

drukuj