PAP/Radek Pietruszka

P. Gliński o zmarłym Henryku Chmielewskim: Był ikoną i legendą polskiej szkoły graficznej

Był ikoną i legendą polskiej szkoły graficznej. Pozostaną z nami Jego rysunki, które mamy w pamięci – tak Henryka Jerzego Chmielewskiego, czyli Papcio Chmiela, wspomina wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. Artysta zmarł w wieku 97 lat.

Papcio Chmiel to legendarny autor serii komiksów o przygodach Tytusa Romka i A’Tomka, powstaniec warszawski. Na jego rysunkach wychowywały się kolejne pokolenia. Dzisiaj artystę żegnają jego fani, przyjaciele, ludzie kultury i politycy.

Prezydent Andrzej Duda pisząc o śmierci artysty wskazał, że dla ludzi, dorastających na komiksach Chmielewskiego, kończy się pewna epoka.

„Był ikoną i legendą polskiej szkoły graficznej. Pozostaną z nami Jego rysunki, które mamy w pamięci” – zaznaczył wicepremier, szef resortu kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

Doszła do nas informacja o śmierci Papcia Chmiela. Wybitnego rysownika, twórcy komiksów, które moje pokolenie doskonale pamięta, ale komiksy były doceniane i znane także przez kolejne pokolenia. Tytus, Romek i A’Tomek to było wydarzenie, zwłaszcza w tamtych czasach, bo to był kolorowy świat wspaniałych przygód, ciekawych pytań w okolicznościach peerelowskich, czyli w zasadzie w okolicznościach, które były szare i nieciekawe – zaznaczył Piotr Gliński.

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się w czerwcu 1923 roku w Warszawie. Należał do Armii Krajowej, a w jego domu odbywały się tajne spotkania podziemia. Po wojnie został artylerzystą w Wojsku Polskim. W 2019 roku prezydent Andrzej Duda odznaczył go Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. W 2009 roku otrzymał też Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości RP.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj