fot. PAP/Radek Pietruszka

Warszawa: Policja usunęła Obywateli RP z trasy Marszu Niepodległości

Policja po wielokrotnych wezwaniach do opuszczenia przez uczestników kontrmanifestacji na rondzie De Gaulle’a rozwiązała zgromadzenie – poinformował rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak. Dodał, że kontrmanifestacja stwarzała zagrożenie dla życia i zdrowia osób.

„Policjanci wielokrotnie zwracali się do organizatora zgromadzenia spontanicznego o opuszczenie ronda. Na miejscu działał m.in. zespół antykonfliktowy. Z naszej strony kierowane były liczne komunikaty. Zgromadzenie zostało przez nas rozwiązane” – przekazał w poniedziałek nadkom. Sylwester Marczak z KSP.

Dodał, że zgromadzenie spontaniczne na trasie Marszu Niepodległości zostało rozwiązane z uwagi na fakt, że jego przebieg powodował poważne zagrożenie bezpieczeństwa.

„Mówimy m.in. o zagrożeniu życia i zdrowia osób” – ocenił Marczak.

Przed godziną 15.00 na rondzie de Gaulle’a wokół palmy zgromadziło się kilkadziesiąt osób, które trzymały ok. siedmiometrowy transparent z napisem „Konstytucja”.

Część osób trzymała też mniejsze transparenty z napisami „Mamy prawo tutaj stać”. Wśród demonstrujących był m.in. liderka partii Wiosna Wanda Nowicka oraz Paweł Kasprzak z Obywateli RP. Otoczyła ich grupa kilkuset policjantów.

Kontrmanifestanci po kilkukrotnych wezwaniach do opuszczenia miejsca protestu zostali wyniesieni z ronda. Część z nich opuściła rondo samo. Zwinięto też transparent z napisem „Konstytucja” wystawiony na środku ronda de Gaulle’a.

X „Marsz Niepodległości” organizowany jest pod hasłem „Miej w opiece Naród cały!” pochodzącym z pieśni maryjnej „Z dawna Polski Tyś Królową”. Jego organizatorzy podkreślają, że polska tożsamość narodowa jest nierozłączna z wiarą katolicką.

PAP

drukuj