fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Z okazji Dnia Niepodległości w całej Polsce zorganizowano biegi, koncerty, parady, wystawy i bale

W całej Polsce uroczyście obchodzony był Dzień Niepodległości. Dużą popularnością cieszyły się organizowane z tej okazji wydarzenia cykliczne, takie jak: biegi niepodległości, koncerty patriotyczne, parady uliczne czy wystawy historyczne, a nierzadko również bezalkoholowe bale.

Uroczystym obchodom Dnia Niepodległości towarzyszą różne inicjatywy lokalne, jak na przykład Lubelska Parada Pojazdów Historycznych organizowana przez grupę rekonstrukcyjną.

– Grupa liczy około 30 osób. Myślę, że nasz wkład w obchody Święta Niepodległości jest po to, żeby oddać hołd żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych, w ogóle polskim żołnierzom, którzy walczyli przecież na wszystkich frontach II wojny światowej – mówił Krzysztof Bielak, szef rekonstruktorskiej Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości.

Ostatnio odradza się idea Balów Niepodległości, tak żywa w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy to w pułkach kawaleryjskich huczne zabawy kończyły się śpiewaniem wesołych, krótkich piosenek o czasach wojennych. Dziś coraz częściej bale organizowane są przez wspólnoty katolickie i przybierają formę bezalkoholowych.

– Myślę, że trzeba radować się z tego, że Polska odzyskała niepodległość. Chrześcijanin to człowiek radosny. W niebie będziemy tańczyć, będziemy śpiewać, będziemy uwielbiać Pana Boga i bal jest taką okazją, żebyśmy już tutaj na ziemi mogli tego trochę zakosztować. Bal ma charakter bezalkoholowy. Chcemy w ten sposób pokazać, że można świetnie się bawić bez korzystania z używek – tłumaczył ks. Mariusz Jeżewicz SDB, dyrektor Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie.

Takie połączenie zabawy z patriotyzmem to bardzo dobra rzecz.

– Tutaj mamy pary, małżeństwa z naszej diecezji, z naszych miast, które chcą przeżyć ten dzień w duchu dobrej wspólnoty, nowej kultury, dlatego że potrafią podziękować Bogu za swoją ojczyznę, czyli za to kim są, a także mają taką świadomość, że tę ojczyznę trzeba budować – podkreślił ks. Jakub Bochyński, moderator Ruchu Światło-Życie diecezji legnickiej.

Taka forma wymaga jednak dobrej animacji, ożywienia grupy. Bardzo dobrze spełnia to zadanie małżeństwo Izabela i Paweł Korzec, organizatorzy Bezalkoholowego Balu Niepodległości w Lubiniu, dla których ten dzień jest niezwykle ważny.

– Bardzo ważne święto dla nas wszystkich, bo dzięki temu, że nasi przodkowie przelewali krew za naszą wolność, my możemy się dzisiaj bawić i radować pokojem, bo takich dobrych czasów pokoju chyba jeszcze Polska nie zaznała, jakie mamy teraz. Jesteśmy naprawdę wdzięczni za to, że taki czas został wywalczony – zaznaczył Paweł Korzec.

Zagrożenie wolności zewnętrznej nie jest jedynym, które człowiekowi towarzyszy. Wszyscy znamy w swoich środowiskach takie osoby, które poprzez alkohol może nie tyle zmarnowały swoje życie, ale mają z tym problem. Dlatego potrzeba w tej chwili pokazania innej kultury spędzania wolnego czasu.

– Jako wspólnota dobrze się bawimy, dobrze się rozumiemy. Przeżywamy treści związane z naszym narodem, treści narodowe, które niestety coraz bardziej są wygłuszane, nawet w naszym kraju. Często nawet się zaprzecza wadze tych treści – mówili Katarzyna i Adam Turkiewicz, legnicka para diecezjalna Domowego Kościoła.

Zachęceni przykładem innych, po raz pierwszy pojawili się na balu Renata i Mariusz Pachołek, którzy zgodnie twierdzą, że to bardzo dobra inicjatywa.

– Jednoczy nas wspólna wiara, wspólne podchodzenie do życia, do rzeczywistości, no i w tym wszystkim jest jeszcze element bardzo narodowy. Jednoczymy się ze sobą w tej świadomości bycia w pewnej społeczności narodowej – podkreśliła Renata Pachołek.

Odzyskanie niepodległości jest dla nas rzeczą fundamentalną, dlatego wszystkie formy jej świętowania dają nam poczucie jednej wielkiej wspólnoty narodowej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl