https://www.facebook.com/WarszawskieZOO/photos/a.1180498155323470/3779470878759505/

Warszawa: Nowi mieszkańcy zoo – przyszedł na świat jak i leniwiec

W warszawskim zoo przyszli na świat nowi mieszkańcy – leniwiec i jak. Na Facebooku ogrodu ogłoszono konkurs na imię dla młodego jaka.

Jak przekazała Anna Karczewska, rzecznik prasowy stołecznego zoo, samiczka jaka przyszła na świat na początku listopada, zaś leniwiec w drugiej połowie zeszłego miesiąca. Z tej okazji ogłoszono na Facebooku ogrodu zoologicznego konkurs na imię dla młodej jakówny. Można głosować do czwartku do końca dnia w komentarzach pod postem na ten temat. Warunkiem jest, żeby imię zaczynało się na literę „L”.

Mały leniwiec jest przedstawicielem gatunku leniuchowców dwupalczastych. Jego rodzicami są leniwce mieszkające w Ptaszarni w zoo – samica Ama i samiec Paavo. Młode zwierzę jest ich trzecim potomkiem.

„Leniwce i leniuchowce to chyba jedne z najbardziej oryginalnych zwierząt na świecie i na pewno jedne z najwolniejszych, stąd ludzkie skojarzenie – leniwych. W okresie karmienia, przez cztery do sześciu tygodni, maluch będzie kurczowo trzymał się matki. Potem przez kolejne pięć do ośmiu miesięcy nadal będzie noszony na brzuchu, ale powoli zacznie próbować innego pokarmu niż mleko matki. Samodzielność osiągnie po roku” – wytłumaczyła Anna Karczewska.

Jakówna będąc typową przedstawicielką zwierząt kopytnych, po narodzinach od razu wstała na nogi i samodzielnie piła mleko matki. Dzikie jaki można spotkać w górach Azji – na wysokościach od 4 do 6 tys. m n.p.m. Samice opiekują się swoimi dziećmi przez rok, ale pełną dorosłość potomstwo osiąga po 6-8 latach.

„Tam, gdzie żyją jaki, zimą temperatury mogą być bardzo niskie, nawet –50 st. C., dlatego o tej porze roku zwierzęta prezentują bujną sierść” – dodała rzeczniczka zoo.

W grudniu zoo jest otwarte dla zwiedzających krócej: w dni powszednie w godz. 9.00-15.30 (ostatnie wejście o 14.30), a w dni świąteczne i weekendy w godz. 9.00-16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.00). W dni powszednie czynna jest tylko kasa od strony ul. Ratuszowej, a w dni wolne dodatkowo kasa od Mostu Gdańskiego. Kasy zawsze zamykane są godzinę przed zamknięciem ogrodu. Kasa od ul. Jagiellońskiej przez cały grudzień będzie nieczynna.

PAP

drukuj