Warszawa: Na UKSW trwa konferencja naukowa dot. ks. Jerzego Popiełuszki

W auli im. Jana Pawła II na UKSW w Warszawie trwa ogólnopolska konferencja naukowa „Wiara i patriotyzm. Msze za Ojczyznę bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W 100-lecie odzyskania niepodległości”. Spotkanie naukowe otworzył prezes IPN-u dr Jarosław Szarek.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. ks. kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, ks. prof. dr. hab. Jan Sochoń, a także senator prof. Jan Żaryn.

Konferencję objął patronatem narodowym prezydent RP Andrzej Duda. Wpisuje się ona również w obchody rocznicy odzyskania niepodległości organizowane przez IPN.

Ks. Jerzy Popiełuszko został uprowadzony w Górsku 19 października 1984 r. przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Był torturowany, skrępowany i wożony w bagażniku samochodu, a potem obciążony kamieniami i wrzucony do Wisły w okolicach tamy we Włocławku.

Jego ciało wyłowiono 30 października 1984 r. Pogrzeb księdza Jerzego Popiełuszki – 3 listopada 1984 r. w Warszawie – zgromadził ogromną liczbę ludzi i stał się manifestacją patriotyzmu. Ks. Popiełuszko został beatyfikowany w czerwcu 2010 r.

RIRM

drukuj