Wakacje z kamerą i mikrofonem

Letnie Warsztaty Dziennikarskie, które odbywały się w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu od 11 do 13 lipca br., zgromadziły młodzież z różnych części Polski, a także z zagranicy, m.in. z odległej Australii.
Warsztatem prasowym, radiowym i telewizyjnym dzielili się z uczestnikami doświadczeni dziennikarze pracujący na co dzień w mediach, m.in. w Toruniu i w Warszawie.

 

Były też prowadzone ćwiczenia informatyczno-multimedialne, aktorskie, a także z wizażu. – Wszystkie propozycje warsztatów okazały się sympatycznym zaskoczeniem. Każde zajęcia były absolutnie wyjątkowe i niepowtarzalne. Szczególnie ciekawe były ćwiczenia uczące współpracy pomiędzy wykładowcą a uczestnikiem warsztatów – wspomina Paulina Gębora. Z kolei Grzegorza Majewskiego podczas zajęć ujęła szczególna atmosfera otwartości. Docenił też możliwość skorzystania z profesjonalnego sprzętu zarówno telewizyjnego, jak i radiowego. Prowadząca warsztaty telewizyjne znana polska reżyser, dokumentalista i dziennikarka Anna Pietraszek uważa, że czas spędzony w WSKSiM był znakomitą okazją dla młodych do osobistego doświadczenia, jak działają media. Jak podkreślała, uczestnicy warsztatów mogli się naocznie przekonać, że jest to narzędzie, które może być wykorzystane zarówno dla dobra człowieka, jak i jego niszczenia, stając się orężem manipulacji.
Jakie metody manipulacji stosują marketingowcy, by przekonać nas do zakupów rzeczy, które niekoniecznie są nam potrzebne, wskazywał dr Robert Grochowski w multimedialnym wykładzie „Reklama dźwignią fałszu”. Na pojawiające się zagrożenia uczulał młodych również rektor założyciel WSKSiM o. dr Tadeusz Rydzyk. Wskazywał, iż praca nad własnym charakterem i wierność Bożym przykazaniom są jedyną drogą do tego, by obronić się przed zakusami manipulatorów. Czas spędzony w Toruniu był też okazją do zawarcia nowych znajomości. Dużym przeżyciem dla uczestników warsztatów było też spotkanie z piłkarzem Markiem Citką, który opowiadał o grze w reprezentacji Polski, futbolu, ale również o sprawach w życiu fundamentalnych. Podkreślał, że szczęścia wcale nie dają duże pieniądze i wielka kariera, ale miłość, którą otrzymujemy od Boga i najbliższych. Zwrócił także uwagę, iż liberalnym mediom nie można bezkrytycznie ufać i tylko na ich podstawie budować zdania o określonym człowieku, gdyż wielokrotnie doświadczył, jak zakłamują rzeczywistość. Mówiąc to, zaakcentował, jaką krzywdę wyrządzają dziennikarze o. Tadeuszowi Rydzykowi, oczerniając go w oczach ludzi, którzy nie mają możliwości osobiście zweryfikować podawanych im informacji. Niezapomnianym przeżyciem dla młodzieży była także wizyta w studiu Radia Maryja, Telewizji Trwam oraz zwiedzanie toruńskiej Starówki. Na prawdziwe zdobywanie wiedzy i umiejętności dziennikarskich przez przybyłą do Torunia młodzież przyjdzie jeszcze czas podczas studiów w WSKSiM. A ci wszyscy, którzy chcieliby jeszcze przeżyć wakacyjną przygodę z mediami, mają taką szansę już 22-24 sierpnia, bo wówczas odbędzie się druga tura letnich warsztatów.

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl