fot. PAP/Adam Warżawa

Wakacje w dobie koronawirusa

Prawie połowa Polaków spędzi wakacje w domu. Ci, którzy zamierzają udać się na urlop, wybierają głównie polski kierunek.

Wakacje w Polsce czy zagranicą? To pytanie zadaje sobie coraz więcej Polaków.

W Polsce najpopularniejsze kierunki to Bałtyk i Tatry.

– Ja zazwyczaj w góry. Kocham góry i zazwyczaj jechałam w góry, do Zakopanego, w Tatry. No, ale teraz może troszeczkę w drugą stronę. Myślę, że Tatry jeszcze i tak, jeżeli tylko pozwoli czas i będzie okazja, to będę – mówi pani Urszula.  

Pani Justyna dokonała już rezerwacji.

– Zawsze lubiłam nasze polskie morze i korzystaliśmy, praktycznie co roku byliśmy nad morzem, ale faktycznie pandemia sprawiła, że chyba docenimy bardziej te polskie nasze tradycyjne wakacje – podkreśla pani Justyna.

Choć epidemia koronawirusa wywołała kryzys ekonomiczny, to na ceny nie powinniśmy narzekać – mówi ekonomista dr Krystian Mieszkała.

– Hotele raczej będą starały się zachęcać osoby do aktywnego wypoczynku w kraju, zatem tendencja do podwyżek będzie raczej ograniczona. Z drugiej strony nie należy nastawiać się na radykalne obniżki, ponieważ cały sektor hotelarski poniósł i ponosi nadal koszty – zaznacza dr Krystian Mieszkała.

Podobnie będzie z innymi gałęziami gospodarki – z branżą gastronomiczną i lotniczą.

– Najbardziej się opłaca w tym roku zostać w kraju, ponieważ wylot za granicę z dużym ryzykiem zachorowania i ewentualne potem koszty leczenia zagranicą, z pewnością przewyższają koszty leczenia w kraju – ocenia dr Krystian Mieszkała.  

By zachęcić Polaków do spędzenia wakacji w kraju, rząd zapowiedział bon turystyczny o wartości tysiąca złotych dla tych, którzy zarabiają poniżej średniego wynagrodzenia. Do wypoczynku w Polsce zachęca także prezydent Andrzej Duda.

– Jeżeli byście Państwo zechcieli swoje pieniądze, które zamierzacie wydać na wakacje, zostawić w naszym kraju, zostawić je w polskim budżecie, zostawić je u polskich przedsiębiorców, w polskiej branży turystycznej, w polskich usługach, bardzo bym się z tego cieszył i uznałbym, że w jakimś sensie ten nasz patriotyzm przejawił się także tym, że wspieraliśmy swoich – wskazuje Andrzej Duda.  

Od 1 czerwca Polskie Linie Lotnicze LOT wznowią połączenia krajowe. Każdego dnia nasz narodowy przewoźnik będzie wykonywać trzydzieści lotów. Wszystko z zapewnieniem rygorów sanitarnych.

„W trosce o Twój komfort i bezpieczeństwo, przygotowaliśmy ofertę z uwzględnieniem bieżącej sytuacji epidemicznej w Polsce, a także w oparciu o zasady bezpieczeństwa rekomendowane przez Główny Inspektorat Sanitarny i międzynarodowe organizacje branżowe” – informuje PLL LOT.

Rząd zawiesił połączenia międzynarodowe do 6 czerwca. LOT wstrzymuje rejsy zagraniczne o tydzień dłużej – do 14 czerwca.

– Nie wykluczam, że ten ruch lotniczy, ruch międzynarodowy w wakacje wróci przynajmniej w jakiejś części do funkcjonowania. W tej chwili takiej gwarancji nie jestem w stanie dać – mówi rzecznik rządu Piotr Müller.

Wszystko zależy od tego, jak będzie wyglądać sytuacja epidemiczna na świecie.

 

TV Trwam News

drukuj