fot. senior.gov.pl

W Wielkopolsce powstały 22 nowe placówki dla seniorów dofinansowane przez rząd

Z rządowego programu „Senior plus”” w 2020 r. w Wielkopolsce dofinansowano utworzenie 22 nowych placówek, w których do dyspozycji jest 615 nowych miejsc dla seniorów. W ramach programu w latach 2017-2020 do regionu trafiło łącznie ponad 19 mln złotych.

Jak przypomniano na czwartkowej konferencji prasowej, celem programu „Senior plus” jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym osób starszych. W 2020 r. w Wielkopolsce dofinansowano utworzenie 22 nowych placówek – w tym 2 dzienne domy senior plus i 20 klubów senior plus, w których do dyspozycji jest 615 nowych miejsc dla seniorów. Dotacja na realizację tych zadań wynosiła prawie 3 mln złotych.

Rządowe wsparcie na kwotę ponad 2,8 mln zł otrzymało też 50 już funkcjonujących placówek, które zapewniają 1249 miejsc. W Wielkopolsce działa 85 placówek senior plus, w których jest 2278 miejsc dla seniorów.

„Jestem niezwykle dumna, że miałam możliwość odwiedzać Domy i Kluby Seniora. To niezwykłe, jak takie miejsce były i nadal są potrzebne” – zaznaczyła w czwartek wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska.

Dodała, że seniorzy potrzebują interakcji, spotkań z drugim człowiekiem, twórczej aktywizacji i możliwości spędzania czasu z drugą osobą.

„Niestety w pandemii spotkania są ograniczone, bo musimy naszych seniorów chronić szczególnie, dlatego tym bardziej zwracam się z apelem do samorządowców, aby składać wnioski i stwarzać jak najwięcej takich miejsc” – zaapelowała Aneta Niestrawska.

W latach 2017-2020 do Wielkopolski trafiło łącznie ponad 19 mln złotych. W ramach programu najwięcej placówek powstało w powiecie ostrowskim – 7, ostrzeszowskim – 6 i 5 w gnieźnieńskim.

Na konferencji przypomniano ponadto, że minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg 26 lutego ogłosiła start kolejnej edycji programu, której budżet wynosi 60 mln zł, a skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego.

Samorządy mogą ubiegać się o wsparcie w ramach dwóch modułów: jednorazowego wsparcia finansowego na utworzenie i wyposażenie ośrodka wsparcia, lub zapewnienie funkcjonowania już istniejących ośrodków. Oferty należy złożyć do 24 marca do godziny 16.00.

Na konferencji prasowej przypomniano także założenia programu [„Aktywni plus”], do roku 2020 ASOS – Asystent Osoby Niepełnosprawnej [więcej], który zakłada wsparcie seniorów, a także osób niepełnosprawnych, o ograniczonej aktywności ruchowej poprzez włączanie w różne formy edukacji i współpracy międzypokoleniowej. Jest on skierowany do organizacji pozarządowych, kościołów i związków wyznaniowych, spółdzielni socjalnych, stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego, spółek i do klubów sportowych.

„W Wielkopolsce w latach 2016-2019 w ramach programu ASOS zrealizowano 58 projektów dla ponad 9 tys. uczestników. Wartość dofinansowania wyniosła 5,8 mln zł. W samym roku 2020 dzięki wsparciu w wysokości 2,7 mln zł zrealizowano w woj. wielkopolskim 25 projektów. To między innymi zajęcia i programy edukacyjne, ale także szkolenia dla wolontariuszy czy wspieranie rodzin w opiece nad osobą starszą” – poinformował w czwartek Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.

Program „Aktywni plus” daje możliwość organizacjom pozarządowym i innym uprawnionym podmiotom działającym na rzecz osób starszych ubiegania się o dofinansowanie projektów kwotą od 25 do 250 tys. zł. Program startuje 4 marca, a oferty będzie można składać do 26 marca przez generator ofert dostępny na stronie internetowej https://das.mrips.gov.pl.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl