twitter.com/MEIN_GOV_PL

W Warszawie  – z udziałem m.in. przedstawicieli resortu edukacji – odbyła się debata na temat edukacji włączającej

Przedstawiciele resortu edukacji, dyrektorzy szkół oraz rodzice dyskutują nad rozwiązaniami, które mają podnieść jakość edukacji włączającej. Zagadnienia dotyczące tworzenia wysokiego poziomu nauczania dla dzieci ze specjalnymi potrzebami poruszono w Warszawie podczas debaty z udziałem m.in. wiceminister edukacji, Marzeny Machałek.

Wiceszefowa resortu wskazała, że w polskim systemie prawie 70 proc. uczniów objętych kształceniem specjalnym uczy się w szkołach ogólnodostępnych. Ponadto ponad 1/3 uczniów doświadcza problemów psychologicznych.

Wiceminister edukacji i nauki podkreśliła, że Polska szkoła musi na te wyzwania odpowiedzieć. Proces ten jest już w trakcie realizacji – powiedziała.

– My nie możemy stać z boku albo tworzyć „wyspy” dla poszczególnych problemów. System musi być tak elastyczny, tak skonstruowany, by dzieci, które doświadczają – przejściowo bądź dłużej – tych problemów mogły się odnaleźć w swoim środowisku. Dzisiaj dzieci są w szkole, dzisiaj szkolimy kilka tysięcy nauczycieli, dzisiaj otworzyliśmy kilka kierunków studiów. Od września pół miliarda złotych dodatkowych środków trafi na wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, specjalistyczne również dla przedszkoli. Przed nami całościowe rozwiązanie systemowe jako ustawa, która będzie wspierała dziecko i rodzinę – akcentowała Marzena Machałek.

W przyszłym roku finanse dla placówek oświatowych na etaty dla specjalistów mają być jeszcze większe. Na ten cel trafi 1,3 mld zł.

W marcu tego roku resort przekazał też samorządom 180 mln zł na zajęcia dla szkół z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl