PAP/Marcin Obara

W Warszawie trwają uroczystości z okazji 100. rocznicy powstania Rządu Obrony Narodowej

W Warszawie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbywają się uroczystości z okazji 100 rocznicy powstania Rządu Obrony Narodowej Wincentego Witosa.

Od godziny 13.00 prezydent rozpoczął składanie wieńców przed pomnikami Ojców Niepodległości w tym m.in. Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego czy Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W okolicznościowym przemówieniu Andrzej Duda zwrócił uwagę, że utworzenie Rządu Obrony Narodowej stanowiło wstęp do zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej.

– Dzisiaj to symboliczne złożenie wieńca pod pomnikiem ówczesnego premiera Wincentego Witosa (to był pierwszy rząd Wincentego Witosa) pokazuje powagę tamtych wydarzeń. Z drugiej strony wspólnie otwieramy obchody 100-lecia wielkiej Bitwy Warszawskiej, której rocznicę będziemy obchodzili 15 sierpnia. Utworzenie 24 lipca rządu Wincentego Witosa było wstępem to późniejszej wiktorii – mówił prezydent Andrzej Duda.

O 14.00 z udziałem prezydenta rozpoczęły się uroczystości otwarcia Sali Rządu Obrony Narodowej Wincentego Witosa w Belwederze. Prezydent Andrzej Duda wspomniał niedawno, że na tę ceremonię zostaną zaproszone między innymi środowiska związane z różnego rodzaju ruchami ludowymi. Ma to być okazja do rozmów na temat Koalicji Polskich Spraw którą prezydent zapowiadał w kampanii wyborczej.

RIRM

drukuj