fot. PAP/EPA

W Tajlandii eksplozje i pożary na południu; siedem osób rannych

W co najmniej 17 miejscach na południu Tajlandii doszło dziś do wybuchów i pożarów, w których rannych zostało siedem osób – poinformowały władze kraju, określając zdarzenia jako skoordynowane ataki rebelianckie.

Zgodnie z oświadczeniami policji i wojska do zamachów bombowych i podpaleń doszło po północy. Ich celem były sklepy spożywcze i stacje benzynowe w trzech prowincjach kraju. Jak dotąd żadna grupa nie przyznała się do przeprowadzenia ataków.

Na terenie południowych prowincji Tajlandii wzdłuż granicy z Malezją od dziesięcioleci trwa rebelia. Rząd Tajlandii walczy z grupami dążącymi do niepodległości dla przeważająco muzułmańskich prowincji Pattani, Yala, Narathiwat i części Songkhla. Według grupy Deep South Watch, która monitoruje ten region, od 2004 roku w konflikcie zginęło ponad 7300 osób.

Rząd Tajlandii na początku tego roku wznowił rozmowy z główną grupą rebeliantów, Barisan Revolusi Nasional, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19.

Zjednoczona Organizacja Wyzwolenia Patani (PULO), która została wykluczona z ostatniej rundy rozmów, trwających z przerwami od 2013 roku, przeprowadziła zamachy bombowe w kwietniu podczas świętego muzułmańskiego miesiąca Ramadan, twierdząc, że nie wszyscy mają możliwość uczestnictwa w dialogu. Tajlandzki rząd podkreślił, że jest gotowy do rozmów ze wszystkimi grupami.

Przywódca PULO, Kasturi Makhota, powiedział agencji Reutera, że jego organizacja „nie ma nic wspólnego” ze środowymi atakami.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl