fot. PAP/Marcin Bielecki

W Szczecinie odsłonięto pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego

W Szczecinie, w obecności premiera i przedstawicieli rządu, odsłonięto w sobotę pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. „Był człowiekiem >>Solidarności<< jeszcze przed jej powstaniem” – mówił w trakcie uroczystości prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Był człowiekiem „Solidarności” – te słowa w trakcie odsłonięcia pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego padały wielokrotnie, także z ust premiera.

– Patrząc na pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego, patrzymy również i widzimy pewną ideę – mówił premier Morawiecki.

Ideę Polski sprawiedliwej, zakorzenionej w cywilizacji zachodniej; Polski, która ma szansę z powrotem być wielkim krajem – podkreślał szef rządu.

Tej idei nigdy nie zdradził – wskazywał przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

– Pozostał wierny – i postulatom solidarności, i ideałom solidarności do końca swojego życia – zaznaczył.

Dlatego odsłaniając pomnik polskiego prezydenta honorujemy nie tylko jego jako osobę, ale postawę ideową, jego oddanie w służbie Ojczyźnie – napisał w liście odczytanym przez ministra Mariusza Błaszczaka prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

„ Dążył do tego, by Polska była prawdziwym domem dla jej mieszkańców. Był zatem prezydentem nadziei dla milionów Polek i Polaków” – napisał szef partii rządzącej.

Nadziei, która w Polakach jest wciąż żywa.

– Droga prezydenta Lecha Kaczyńskiego była drogą ku wielkiej i silnej Rzeczypospolitej – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Służba Polsce była treścią życia prezydenta Lecha Kaczyńskiego – wskazywał marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

– Uważał, że polityka jest służbą na rzecz wszystkich obywateli. I to jest jego idea solidarności – powiedział marszałek Kuchciński.

Swój pogląd co do zasad, na jakich powinna opierać się Polska streścił sam, mówiąc o państwie, które broni słabszych i nie boi się silnych – napisał Andrzej Duda. List prezydenta odczytała szefowa jego kancelarii Halina Szymańska.

„Chciałbym, aby ten przykład służby narodowi i Ojczyźnie, który on dawał, był wzorcem zarówno dla rządzących dzisiaj, jak i dla tych, którzy przyjdą po nas” – napisał prezydent RP.

Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego znajduje się przed siedzibą zarządu regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego. Nieprzypadkowo, bo to hasło…

– „Silny Szczecin, silne Pomorze Zachodnie to Polska racja stanu” – przypomniał marszałek Marek Kuchciński.

To właśnie słowa polskiego prezydenta. Pomnik został odsłonięty przez przedstawiciela rodziny Lecha Kaczyńskiego – Jana Tomaszewskiego oraz przewodniczącego „Solidarności” Piotra Dudę. Uroczystość poprzedziła Msza św. w kościele Świętej Rodziny, której przewodniczył ks. abp Andrzej Dzięga.

Metropolita szczecińsko-kamieński powiedział w homilii, że Polska zaczyna się w sercu; z tego powstają programy, czyny i rodzą się owoce.

– Jestem przekonany, że pan prezydent Lech Kaczyński Polskę miał wpisaną głęboko w sercu. O Polskę się modlił, o Polsce myślał, o Polsce kochał rozmawiać, o Polsce miał odwagę mówić publicznie – o narodzie wolnym, z perspektywą, przyszłością, który potrafi być narodem serca. Przykład pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wszystkich uczestników tamtego wyjazdu w służbie Ojczyzny jest dla nas zobowiązujący – akcentował ks. abp Andrzej Dzięga.

Śp. Lech i Maria Kaczyńscy wraz z 94 innymi osobami zginęli w katastrofie polskiego samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj