fot. pixabay.com

W Polsce obchodzimy Dzień Ojca. Obrońcy życia zwracają uwagę na odpowiedzialną rolę mężczyzny w życiu rodziny i w przestrzeni publicznej  

W Polsce obchodzimy dziś Dzień Ojca. Polska Federacja Ruchów Obrony Życia i Rodziny prosi o przygotowanie szczególnej oprawy medialnej, która będzie zawierała nie tylko życzenia dla ojców, ale również ukazywała ich rolę i odpowiedzialność w życiu rodzinnym.

Dzień Ojca obchodzimy w Polsce od 1965 r. W Wielkiej Brytanii oraz Turcji obchodzony jest w trzecią niedzielę czerwca. Z kolei we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii Dzień Ojca przypada 19 marca, w uroczystość św. Józefa. Polska Federacja Ruchów Obrony Życia zwraca uwagę na odpowiedzialną rolę mężczyzny w życiu rodziny oraz w przestrzeni publicznej. Okazją do tego jest przypadający właśnie Dzień Ojca oraz ogłoszony przez papieża Franciszka Rok św. Józefa.

– W przestrzeni publicznej, ale pewnie większość z nas ma takie doświadczenie wśród swoich znajomych i rodziny, że wielu mężczyzn jest po prostu nieodpowiedzialnych. Mężczyzna – myślę, że zdarza się to coraz częściej – gdy dowiaduje się o poczętym dziecku, namawia swoją partnerkę do aborcji; gdy dowiaduje się o chorobie czy niepełnosprawności swojego dziecka, odchodzi od swojej żony i zostawia swoją rodzinę – wskazywał Przemysław Radzyński z Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.

Jak dodał Przemysław Radzyński, na szczęście powstaje także coraz więcej organizacji, stowarzyszeń, duszpasterstw zrzeszających mężczyzn, które organizują różne męskie inicjatywy – od modlitewnych, przez demonstracje pro-life, po działalność charytatywną.

– Coraz więcej mężczyzn jest obecnych w sferze publicznej. Widzimy ich też na spacerach ze swoimi rodzinami, na placach zabaw ze swoimi dziećmi. I to jest bardzo piękny widok, bo nic nie jest w stanie zastąpić w wychowaniu dziecka, w prawidłowym rozwoju dziecka szczęśliwej i kochającej się rodziny – mamy i taty – zauważył Przemysław Radzyński.

Dzień Ojca to szczególny czas, kiedy możemy podziękować im za trud, jaki włożyli w nasze wychowanie. Doskonałą formą prezentu może być zaproszenie na profilaktyczne badania, dzięki czemu zadbamy o to, by nasi ojcowie jak najdłużej cieszyli się dobrym zdrowiem.

– Przynajmniej raz w roku robimy badania podstawowe: EKG, lipidogram, oznaczamy cukier, morfologię, oznaczamy parametry wydolności nerek i enzymy wątrobowe. Natomiast u pacjentów po 50. roku życia – ważne – raz do roku robimy PSA, żeby ewentualnie eliminować zagrożenie rakiem prostaty, oraz USG brzucha z oceną gruczołu krokowego. To taka podstawa – wyjaśniła dr Ludmiła Łapińska, lekarz internista.

O zdrowie należy dbać każdego dnia, nie tylko od święta.

– Przede wszystkim prawidłowa dieta, czyli zapobiegamy otyłości, nadciśnieniu tętniczemu. Co za tym idzie, zmniejszamy ryzyko ostrego zespołu wieńcowego czy zawału serca, a także nieszczęsnego nowotworu gruczołu krokowego u panów. To jest chyba rola dzieci,  żeby zadbać o ojców i zaprowadzić do lekarzy – dodała dr Ludmiła Łapińska.

Tym bardziej, że średnia wieku mężczyzn chorych na nowotwory czy inne schorzenia cały czas spada.

TV Trwam News

drukuj