fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

W październiku funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału SG zatrzymali 88 nielegalnych migrantów

W październiku br. funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału SG podczas kilku kontroli zatrzymali 88 cudzoziemców z Iraku, Syrii, Turcji, Libanu oraz Jemenu za nielegalny pobyt w naszym kraju, próbę lub przekroczenie granicy wbrew przepisom – poinformowała rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Joanna Konieczniak.

„Wraz z migrantami zatrzymano trzech Polaków, dwóch Gruzinów, Ukraińca, Bułgara, Syryjczyka i Irakijczyka, którzy pomagali im przedostać się do Niemiec. Do zatrzymań dochodziło podczas kontroli w rejonie polsko-niemieckiej granicy i na głównych drogach oraz już po niemieckiej stronie. Widać wyraźnie, że ze wschodu w kierunku Niemiec udaje się coraz więcej migrantów i zwiększyła się aktywność przemytników ludzi” – powiedziała Konieczniak.

Dodała, że za pomocnictwo przy nielegalnym przekroczeniu granicy grozi do ośmiu lat więzienia, natomiast za przekroczenie granicy wbrew przepisom używając przemocy, groźby, podstępu lub we współdziałaniu z innymi osobami do trzech lat pozbawienia wolności.

2 i 5 października na autostradzie A2 strażnicy graniczni z Kalisza (woj. wielkopolskie) zatrzymali 24 obywateli Iraku oraz dwóch obywateli Syrii, którzy w Polsce przebywali nielegalnie. Cudzoziemcy podróżowali w przestrzeniach ładunkowych busów. Pierwszym kierował 32-letni obywatel Gruzji, a wraz z nim jechał jego 45-letni rodak; drugim busem kierował natomiast 37-letni mieszkaniec woj. pomorskiego.

Irakijczycy i Syryjczycy za nielegalny pobyt w Polsce zostali ukarani mandatami. Dodatkowo funkcjonariusze SG ustalili, że nielegalnie przekroczyli granicę zewnętrzną UE we współdziałaniu z innymi osobami, przyznali się do popełnionego przestępstwa i dobrowolnie poddali się ustalonej karze grzywny; otrzymają też decyzje nakazujące im opuszczenie Polski.

Wobec Gruzinów i Polaka zostało wszczęte postępowanie karne za organizowanie niezgodnego z prawem przekraczania granicy państwowej. Otrzymali też od policjantów mandaty za przewóz osób w liczbie przekraczającej tę ujętą w dowodach rejestracyjnych pojazdów.

Z kolei w sobotę (2 października br.) funkcjonariusze SG ze Świecka (Lubuskie) zatrzymali ośmiu obywateli Iraku, którzy przebywali w Polsce nielegalnie i nielegalnie usiłowali dostać się do Niemiec. Dwóch cudzoziemców próbowało granicę przekroczyć pieszo, natomiast sześciu podróżowało autem osobowym. Kierowcą był obywatel Iraku, który przyznał się do pomocy swoim rodakom i dobrowolnie poddał się karze więzienia w zawieszeniu i 5 tys. zł grzywny.

„Z uwagi na posiadany niemiecki dokument podróży, kierowca został przekazany niemieckim służbom, natomiast pozostali Irakijczycy usłyszeli zarzuty, przyznali się do nich i dobrowolnie poddali karom. Dodatkowo Komendant PSG w Świecku wszczął postępowanie o zobowiązanie cudzoziemców do powrotu do ich kraju” – dodała rzeczniczka.

Kolejnego dnia funkcjonariusze ze Świecka zatrzymali 14 obywateli Syrii oraz obywatela Iraku, którzy niezgodnie z przepisami usiłowali dostać się do Niemiec. Irakijczyk został zatrzymany w rejonie mostu granicznego w Słubicach, a Syryjczycy podróżowali w przestrzeni ładunkowej auta dostawczego, którego kierowcą był ich 23-letni rodak mający legalny pobyt w Niemczech.

23-latek usłyszał zarzuty, przyznał się do nich i dobrowolnie poddał się karze roku pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz karze grzywny w wysokości 20 tys. zł. Wobec cudzoziemców Komendant PSG w Świecku wszczął postępowanie o zobowiązanie cudzoziemców do powrotu.

We wtorek, 5 października, funkcjonariusze ze Świecka zatrzymali kolejnych cudzoziemców. Tym razem było to pięciu obywateli Turcji oraz siedmiu Iraku. Cudzoziemcy jechali dwoma samochodami osobowymi, których kierowcami byli Polacy w wieku 28 i 46 lat. Obcokrajowcy zostaną zobowiązani do opuszczenia strefy Schengen, a Polacy odpowiedzą przed sądem.

6 października br. w Świecku zatrzymano siedmiu obywateli Syrii, którzy autem osobowym zmierzali do Niemiec. Kontrola legalności wykazała, że nielegalnie przebywają w Polsce i zarazem niezgodnie z prawem zamierzali przekroczyć granicę.

Z kolei w czwartek, 7 października, nad ranem funkcjonariusze z PSG w Świecku zatrzymali podróżujących autem osobowym dwóch obywateli Iraku, którzy nie mieli przy sobie żadnych dokumentów oraz 36-letniego Bułgara, który ich przewoził.

Ponadto, od początku października funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie podczas służby po niemieckiej stronie granicy zatrzymali trzech obywateli Jemenu, siedmiu obywateli Iraku, obywatela Syrii oraz Libanu, którzy nielegalnie dostali się do Niemiec.

Do tego, też po stronie niemieckiej, wspólny polsko-niemiecki patrol zatrzymał ośmiu Syryjczyków, którzy nielegalnie przekroczyli polsko-niemiecką granicę. Cudzoziemcy podróżowali autem kierowanym przez 23-letniego Ukraińca. Wobec zatrzymanych cudzoziemców dalsze postępowanie prowadzi niemiecka policja.

„Żaden z cudzoziemców zatrzymanych przez naszych funkcjonariuszy od początku października br. nie złożył wniosku o ochronę międzynarodową na terytorium Polski” – dodała rzeczniczka.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl