fot. https://muzeum1939.pl

W niedzielę i poniedziałek odbędą się główne obchody 80. rocznicy powstania AK

80 lat temu powstała największa na świecie armia podziemna –  Armia Krajowa. Główne obchody z udziałem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka odbędą się jutro i w poniedziałek.

Początki Armii Krajowej sięgają pierwszych dni II wojny światowej. Polacy już we wrześniu tworzyli struktury konspiracyjne. Zalążkiem później rozbudowywanego państwa podziemnego była Służba Zwycięstwu Polski.

– Struktury konspiracyjne powstały 27 września roku 1939, kiedy powstała Służba Zwycięstwu Polski, następnie przekształcona w Związek Walki Zbrojnej – przypomniał dr Karol Nawrocki, prezes IPN.

14 lutego spełniły się wszystkie niepodległościowe aspiracje Polaków. Pod wodzą gen. broni Władysława Sikorskiego powstała Armia Krajowa, walcząca z niemieckim i sowieckim okupantem – największa na świecie armia podziemna.

– Trwają te trzy: wiara w zwycięstwo, wiara w niepodległość, wiara w suwerenność; nadzieja na pokonanie niemieckiego barbarzyństwa, na pokonanie przerażającej okupacji, i miłość – z nich najważniejsza. I to z miłości do Polski powstała Armia Krajowa – akcentował dr Karol Nawrocki.

Armia Krajowa jednoczyła wszystkich Polaków. Łączył ich jeden cel, którym była walka o wolność ukochanej Ojczyzny. Żołnierzom Armii Krajowej po zakończonej wojnie nikt nie składał należnego hołdu.

– Po roku 1945 na naszych bohaterów, na dowódców, na szeregowych żołnierzy AK nie czekały zaszczyty, pomniki i wdzięczność. Czekała na nich sowiecka propaganda, często więzienia, zniewolenie i śmierć – podkreślił prezes IPN.  

Do dnia dzisiejszego w wielu krajach polskich żołnierzy nadal nie uznaje się za kombatantów – pomimo, że była to narodowa siła zbrojna podlegająca Polskiemu Rządowi na Uchodźstwie.

– Żołnierze AK w pojęciu aliantów właściwie kombatantami byli względnymi. O ile alianci zachodni uznali ich kombatanctwo, to aliant naszych aliantów nigdy tego nie uznał. Czyli ZSRR nigdy nie uznał, że żołnierze AK byli żołnierzami Wojska Polskiego – tłumaczył prof. Wiesław Wysocki, Wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Wielki czyn żołnierzy Armii Krajowej nie może być zapominamy. Dlatego z okazji 80. rocznicy na wielu polskich budynkach – między innymi na Stadionie PGE Narodowym – rozbłyśnie napis „Z miłości do Polski”. Zostanie także zaprezentowana wystawa opisująca wysiłek żołnierzy od 1 września 1939 roku aż do lat powojennych.

– Nasza wystawa stratuje 14 lutego w Krakowie, natomiast przez cały rok, do lutego 2023, będzie prezentowana w całej Polsce – poinformował dr Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej.

Główne obchody 80. rocznicy powstania Armii Krajowej z udziałem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczak odbędą się jutro i w poniedziałek. Szef MON-u wręczy zasłużonym, polskim żołnierzom odznaczenia wojskowe.

https://www.youtube.com/watch?v=aGJitf-htm0&t=68s&ab_channel=IPNtvPL

TV Trwam News 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl