PAP/EPA

W marcu nowe wybory w Izraelu

Parlament Izraela nie uchwalił budżetu. Koalicjanci, czyli partie Likud i Niebiesko-Biali nie doszli do porozumienia. Oznacza to, że w marcu przyszłego roku odbędą się nowe wybory.

Aby Kneset przetrwał w obecnym kształcie, do północy z wtorku na środę powinien był zostać uchwalony jednolity budżet na lata 2020 i 2021. Do porozumienia jednak nie doszło. Tym samym parlamentarzyści nie pozostawili wątpliwości co do dalszych losów rządu. W sytuacji nieuchwalenia budżetu izraelskie prawo przewiduje automatyczne rozwiązanie parlamentu i nowe wybory.

– Wszystkich nas czeka trudna kampania wyborcza. Wzywam każdego z nas i każdego obywatela Izraela, by powstrzymać się od zaostrzania napięć i uczynić wszystko, co możliwe, aby kampania wyborcza przebiegała oraz zakończyła się w sposób uporządkowany i bez przejawów przemocy – apelował Jariw Lewin, przewodniczący Knesetu.

Izraelska prasa już od kilku dni pisała, że brak zgody w sprawie budżetu tak naprawdę może oznaczać polityczną porażkę Beniego Ganca, lidera Niebiesko-Białych. Na mocy umowy koalicyjnej z Likudem obecnego premiera Benjamina Netanjahu i zapisowi o rotacyjnym sprawowaniu funkcji szefa gabinetu, Beni Ganc miał objąć w listopadzie przyszłego roku stery izraelskiego rządu.

– Ja, Benjamin, syn Nachuma, zobowiązuję się jako zastępca premiera i przyszły premier do pozostania wiernym państwu Izrael i jego prawom – zapewnił Beni Ganc.

Od maja, gdy utworzona została koalicja i powstał rząd jedności narodowej, gwałtownie spada poparcie społeczne dla Niebiesko-Białych i sprawującego funkcję ministra obrony jej lidera. Nowym wyborom sprzeciwia się partia Likud.

– Jesteśmy przeciwni wyborom, to zła decyzja Partii Niebiesko-Białej, ale jeśli wybory zostaną nam narzucone, obiecuję, że je wygramy – powiedział Benjamin Netanjahu, premier Izraela.

Nowe wybory mają się odbyć 23 marca 2021 roku.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl