fot. PAP/Wojtek Jargiło

W Lublinie odbyły się obchody 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej

W Lublinie odbyły się w niedzielę uroczyste obchody 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej. W pierwszej części obchodów uczestniczył premier Mateusz Morawiecki. Obecni byli także marszałkowie Sejmu i Senatu oraz przewodniczący Sejmu Republiki Litewskiej. Do Lublina przybyli także licznie goście z innych krajów.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. sprawowana w lubelskiej archikatedrze [czytaj więcej]. Następnie w Centrum Spotkania Kultur odbyło się uroczyste Zgromadzenie Parlamentarne Polska-Litwa. Politycy spotkali się także na debacie poświęconej europejskiemu znaczeniu dziedzictwa Unii Lubelskiej dla współczesnych narodów i państw.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński powiedział, że Unia Lubelska była epokowym wydarzeniem. Na wiele lat określono porządek publiczny i ład społeczny w Europie Środkowej i w znacznej mierze Wschodniej – zauważył.

– Dzięki niej powstała Rzeczypospolita Obojga Narodów – podmiot polityczny, który stanowił rzadki przykład udanego kompromisu pomiędzy różnymi narodami, ziemiami, religiami, kulturami i językami. Istota tego wielkiego projektu zawierała się w haśle: „Wolni z wolnymi, równi z równymi”. Powstała nowa przestrzeń publiczna, której filarami były: parlamentaryzm, samorządność, tolerancja, niezależność, niezależność sądownictwa, republikański wybór monarchy – przypomniał Marek Kuchciński.

List do uczestników spotkania skierował prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślił, Unia Lubelska to wspaniały pomnik dziejowy. List odczytał szef gabinetu prezydenta, minister Krzysztof Szczerski.

– Z dumą wspominamy wielkie dzieła naszych przodków będące świadectwem głębokiej mądrości politycznej, wizjonerskiego myślenia i obywatelskiej odpowiedzialności, a jednocześnie umiejętności budowania dobra wspólnego na drodze dialogu. Tak, jak przed wiekami był to akt o niezwykle donośnym znaczeniu nie tylko dla Polaków i Litwinów, ale i dla biegu historii całej Europy Środkowo-Wschodniej, tak też obecnie stanowi on inspirację do tworzenia pomyślnej przyszłości naszego regionu i jednoczącego się kontynentu – wskazał prezydent RP.

List do zgromadzonych wystosował także premier Mateusz Morawiecki. Odczytał go wicepremier Jacek Sasin

– Świadomość naszej przeszłości jest fundamentem nie tylko budowania przyszłości Polski i dobrych relacji z naszymi sąsiadami, ale także kształtowania jedności całej Europy. Unia polsko-litewska była bowiem wzorem konsensusu bazującego na wzajemnym szacunku i równości wobec prawa. Była przykładem twórczej współpracy przynoszącej korzyści wszystkim stronom. Tutaj, w Lublinie, szczególnie czujecie się Państwo dziedzicami tego doniosłego wydarzenia. Ale jesteśmy nimi też my wszyscy – obywatele Rzeczypospolitej. Jest to dziedzictwo wolności, demokracji, parlamentaryzmu, poszanowania innych narodów wynikające ze świadomości różnic i kulturowej odmienności. Jako Polacy możemy być z tego dumni – akcentował premier RP.

Uroczystości zakończył koncert, podczas którego wystąpili między innymi połączone zespoły z Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Białorusi.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl