W Łęcznej powstał oddział leczenia oparzeń u dzieci

W szpitalu w Łęcznej (Lubelskie) uruchomiony został pierwszy we wschodniej Polsce specjalistyczny oddział leczenia oparzeń u dzieci. Dysponuje nowoczesnym sprzętem zakupionym dzięki funduszom unijnym.

Oddział ma 11 łóżek i dodatkowe trzy do prowadzenia intensywnej terapii. Powstał we Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej istniejącym w łęczyńskim szpitalu.

„Oddział jest wszechstronnie przygotowany do leczenia najcięższych oparzeń, a także urazów u dzieci” – powiedział  na konferencji prasowej w Lublinie koordynator łęczyńskiego Centrum prof. Jerzy Strużyna.

Oddział dziecięcy powstał w odremontowanych pomieszczeniach, został wyposażony w nowoczesny sprzęt. Zakupiono m.in. mikroskop operacyjny, narzędzia chirurgiczne do zabiegów, skaner, który bada oraz dokumentuje głębokość i rozległość oparzeń, urządzenia do znieczulania i monitorowania stanu pacjentów.

Pomieszczenia przystosowane zostały do tego, aby z małymi pacjentami przez całą dobę mogli przebywać rodzice. Rocznie oddział będzie mógł leczyć 240 dzieci.

Powołanie oddziału leczenia oparzeń u dzieci w Łęcznej było jednym celów unijnego projektu finansowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina. Urządzenie nowego oddziału kosztowało około 5 mln zł, z czego unijna dotacja wyniosła około 3,5 mln zł, a resztę sfinansował łęczyński szpital z własnych środków i funduszy uzyskanych od sponsorów.

Zadaniem unijnego projektu była poprawa skuteczności leczenia ciężkich oparzeń na pograniczu polsko-ukraińskim. Partnerem łęczyńskiej placówki został szpital w Łucku na Ukrainie.

Szpital w Łucku zakupił nowe wyposażenie dla swojego oddziału leczenia oparzeń. Dziesięciu ukraińskich lekarzy przebywało na miesięcznych stażach w łęczyńskim Centrum, gdzie zapoznawali się z najnowszymi metodami leczenia oparzeń. Odbyły się dwie konferencje, w Łęcznej i Łucku, na których lekarze wymieniali się doświadczeniami.

„Powstała tak zwana mapa drogowa, jak postępować i jak leczyć oparzenia, aby zbliżyć procedury i zasady udzielania pomocy po obu stronach granicy. Szpital w Łucku ma oddział oparzeniowy zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci, my wprowadzaliśmy dziecięcy, tam oparzeń jest więcej, te kontakty się przydały i będą kontynuowane” – powiedział dyrektor szpitala w Łęcznej Piotr Rybak.

Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej powstało w 2009 r. Dysponuje obecnie 65 łóżkami, należy do najnowocześniejszych ośrodków tego typu w kraju. W przyszłości planowane jest uruchomienie tam oddziału mikrochirurgii i replantacji, gdzie mają być możliwe m.in. rekonstrukcje części twarzy i dłoni uszkodzonych z powodu oparzeń i urazów.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl